| ianisia a întrebat:

Hristos A Inviat! Vreau sa va rog sa ma ajutati si pe mine. Am o nelamurire. In prima zi de Paste am fost la spital la finuta mea, care era internata la sectia de pediatrie cu rosu in gat, insa a doua zi, i s-a declansat, de fapt pojarul. Ce vreau sa va intreb, eu am 22 de ani si pana la aceasta varsta nu am facut decat una din boliile copilariei, si anume rubeola, la 15 ani, dar atat, restul boliilor: pojar(care e rujeola), varicela, oreon, nu le-am facut. Oare eu acum sunt pasibila sa fi luat pojar? E posibil? Stiu ca exista o perioada de incubatie de aprox 10-14 zile, dupa care boala erupe; Va rog sa ma ajutati cu o parere.Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu cred ca da.Nici eu nu am facut bolile copilariei toate si acum ma feresc de orice copil bolnav cu aceste boli!

soothe
| soothe a răspuns:

Este posibil. Nu ai ce sa faci, decat in perioada asta sa iei vitamina C si sa intaresti prin alimentatie si odihna sistemul imunitar. Poate, cu ajutorul lui Dumnezeu nu ai luat.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

E posibil sa ei si tu aceasta boala, mergi la medicul de familie, o sa te lamureasca mai bine.

mira
| mira a răspuns:

Nu este sigura contaminarea.Si pana acum ai mai trecut pe langa bolnavi de rujeola si nu te-ai imbolnavit.

| Parintele a răspuns:

Nu sunt specialist dar exista si aceasta posibilitate atat timp cat ai intrat in contact cu persoana contaminata.

| patricCia a răspuns:

Da poti sa o faci, dar e posibil, de asemenea sa nu fi contactat boala. Dar atentie! Bolile copilariei sunt mult mai agresive la persoanele adulte, de aceea e mai bine sa le faci in copilarie. Mult noroc happy!