| anonim_4396 a întrebat:

Iau de vreo 3 săptămâni antidepresive și ma tot ia somnul uneori după ce le iau, nu mi s-a întâmplat niciodată asa ca după atâta vreme sa nu se obișnuiască organismul cu ele. De obicei în 4-5 zile maxim 7 deja ma obișnuiam și după nu mai ma lua somnul. Menționez ca iau cipralex și xanax, ce trebuie sa iau sa nu mai ma ia somnul? Urăsc când ma ia somnul, parca ma deprima după ce ma trazesc urăsc sa adorm ziua.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu cred ca oamenii n-au nevoie de pastile ca antidepresive, ci de miscare, de munca si exercitii, de hobby-uri, de planuri de viitor care sa nu le fie imposibil de implinit.

| Donsavas a răspuns:

Vorbeste cu medicul tau sa le iei seara!

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Ok o sa vad ce spune. Mersi.

| ancaval a răspuns:

De ce le iei? Câți ani ai?

| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Fiindcă sufăr de o depresie serioasa de mulți ani și fiindcă îmi redau motivația și o stare care o aveam înainte sa ma îmbolnăvesc... Le am tot întrerupt din cauze financiare ca sunt sigur ca eram deja mai ok și fără ele dacă nu le întrerupeam de n ori dar acum nu se mai pune problema financiara. Vârsta 27+ e vb de o depresie care duce la sinucidere medicamentația era singura varianta problema e ca ma ia somnul de la ele în trecut luam altceva tot asa asemănător seroxat în loc de cipralex și după câteva zile nu mai ma lua somnul acum cu cipralex e altceva da pe depresie și anxietate sunt cât de cât eficiente eu aveam și o anxietate grava ce o ținut ceva vreme da anxioliticele mau salvat

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Musai să vorbești cu medicul tău.
De ce depresie? Sigur ai avut ceva greu în trecut, dar nu trebuie să te lași 'prinsă' de ea. Toți avem necazuri, nu ai fi singura persoană. Trage un pic mai tare pentru viitorul tău și scapă de pastile. Pune-ți în gând, ca scop, reușita. Ești tânără și cu viața faină înainte!

| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Sunt băiat nu fata laughing da am avut multe în trecut care pe altul îl dobora de tot psihic mai ales anii de depresie netratati da nu ma plâng sunt sigur ca într o zi o sa scap de depresie asa cum am scăpat aproape de anxietate. Nu înțeleg de ce sunt confundat cu o fata alta utilizatoare credea ca sunt pusti ahaha deocamdată sunt pe calea cea buna trebuie sa ies mai des sau sa îmi găsesc o ocupație da antidepresivele și își fac efect după o luna, doua asa ca deocamdată nu am motivație ca să faci ceva ai nevoie de motivație
Dacă forțezi lucrurile e și mai rău totu trebuie sa vina de la sine. Da sunt foarte multe cauze care m-au dus în pragul depresiei e lunga povestea dar lupt nu ma dau bătut alții sau sinucis după câteva luni de depresie eu o am de mulți ani și nu am avut nici o tentativa și nici în vicii nu am căzut ca să uit de ea tu nu cred ca poți sa înțelegi dar de o astfel de depresie nu poți sa scapi definitiv mereu va avea remitere la un stres mai mare sau o supărare soc e vb de o vulnerabilitate genetica de un defect genetic va trebui sa trăiești cu ea cu urcușuri și coborâșuri vb de depresie serioasa nu de episod depresiv care se vindeca total dacă tratezi la timp și care majoritatea lau avut sau îl au.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Înțeleg. Singura variantă este să mergi mai departe, să tragi tare pentru tine. Vine ea și fericirea!