| Happyjump a întrebat:

Ieri am crezut ca mi-a venit menstruatia. Dar, azi am observat ca mi-au curs numai câteva pete de sânge maronii. Azi nu am avut scurgeri aproape deloc. Țin sa precizez ca ar fi trebuit să-mi vina menstruatia zilele asta, chiar dacă în mod normal nu îmi vine chiar atât de repede. Au trecut totuși 28 de zile de la ultima menstruație dar în mod normal trec vreo 31-32 de zile, uneori mai puțin, deoarece este foarte neregulat. Nu am avut contact sexual. A mai întâlnit cineva asa ceva? Ar trebui sa ma îngrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un ciclu neregulat nu vine regulat, ce-i atat de greu sa intelegi?
Nu te mai intreba de ce nu-ti vine dupa 28 de zile, cand tocmai ai mentionat ca nu este regulat ciclul tau.
Tu si alte cateva milioane de femei, aveti ciclu neregulat, adica NU se poate calcula niciodata cand vine ciclul, cand ai ovulatia sau perioada fertila, tocmai pentru ca-i neregulat!
Daca iti incepi viata sexuala, ai grija sa folosesti prezervativul ca sa previi o sarcina, pentru ca la fetele/femeile cu ciclu neregulat, nu se poate calcula ovulatia si perioada fertila si poti ramane oricand insarcinata.

| Satango a răspuns:

Bună!
Nu trebuie să te îngrijorezi. Aceste scurgeri de culoare maroniu de obicei se produc la sfârșitul perioadei menstruației, însă acestea pot apărea și la începutul acesteia. Cel mai probabil, în maximum două zile, menstruația își va face locul.