| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am fost cu o prietena in parc si, zburand[n.r:albina.tongue]o albina i s-a incurcat in par, si pana am reusit sa o scoatem, a intepat-o.ieri doar s-a umflat putin si nu a acuzat decat niste dureri[cam mari ce-i drept]la nivelul gatului, ca niste intepaturi, insa dupa vreo 10 min i-au trecut.nu cred ca este alergica la albine[la viespi nu e sigur] insa de vreme ce nu a intrat in soc anafilactic, presupun ca nu e.am mers la un medic-tot ieri-si i-a sugerat sa faca un vaccin.thinking hemisulcinat parca. dar ea stia ca nu este alergica la albine, asa ca nu l-a facut din doua motive:
o are oroare de acehee hee
o avand in vedere ca ne-au trimis la camera de garda, banuiesc ca ar fi trebuit sa fie gratuit, nu? dar cum traim in romania.
dar astazi a venit la mine si mi-a aratat ca i-au aparut mai multi ganglioni durerosi[,]si o doare ff rau capul-jumatatea dreapta a corpului, din varful capului[obraz, ureche, ceafa, gat, omoplat-tot ce include aceasta portiune cu alte cuvinte]pana la umar, inclusiv. o fi o alergie minora sau chiar e alergica la albine si trebuie sa merarga iar la medic? mentionez ca are dureri mari, insa se incapataneaza sa nu mearga la medic[spune ca mai poate suporta vreo 2 zile durerea daca intr-un final ii trece+ca nu prea are bani in perioada asta si nu vrea sa isi supere parintii pentru ca mai are o alta problema medicala din cauza careia se va opera curand]insa eu stiu ca are dureri ff >mari---e ametita tot timpul, nu prea mai poate vb cursiv si nu se poate concentra.va rog ajutati-ma.care ar putea fi cauza? mentionez ca nu o pot convinge sa mearga la medic!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| YumiSukinanda a răspuns:

Of pai atunci singura cale era la medic dar eu am studiat despre medicina chiar daca am 11 ani imi pasa foarte mult de ea am studiat 6 carti despre sanatate cumparate de la o facultate care mi le-a adus fratele meu am dt multi bani pe ele si sunt groase fiecare 379 de pagini va spun vreau sa ma fac doctor dar, eu cred ca ar fi o alergie sa mearga sa se consulte daca are o alergie sau nu e singura cale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa fie alergica la albine ca sa aiba o reactie. Fiecare organism se comporta in felul lui particular. Dupa ce-a fost muscata, a scos acul? Din ce vad pe net, se pare ca o reactie intarziata cum are ea este mai periculoasa decat una imediata. Vezi asta: http://askville.amazon.com/......rViewer.do Fuga la camera de garda, poate sa fie fatal (mai ales daca apar semne ca tuse uscata, respiratie scurta, slabiciune brusca, durere in piept). Bafta!

| Neuron a răspuns:

Eu stiu ca daca veninul intra direct in sange, si nu se trateaza, poate muri. Sugerez sa se duca la doctor cat mai repede, spre binele ei.

| fdhgcvnb a răspuns (pentru Neuron):

Asta doar daca este alergica la albine sau daca o inteapa prea multe albine intr-un timp scurt-atunci intra prea mult venin in corp si poate cel mult, zic eu[nu stiu daca poate si muri..."-?]sa isi piarda cunostiinta...(: