| Love_Mady_1995 a întrebat:

Ieri am fost la onmormantare si cand eram in biserica mi s-a facut rau si am iesit afara, mi-am revenit si m-am dus inapoi in biserica. dupa ceva timp iar mi s-a facut rau.eu stateam langa o prietena si i-am spus ca mi-e rau si vreau afara.Ea mi-a luat lumanarea din mana si voiam sa ies din biserica dar m-a luat cu ameteala si era sa cad pe jos dar mama unei prietene m-a tinut si era sa cad cu tot cu ea. pana la urma a reusit sa ma duca afara. aveam buzele galbene si ochii foarte marii si vedeam oameni si lucrurile alb cu negreu.mi-au turnat agheazma in cap si incepeam sa imi revin. dupa mi-au dat sa beau agheazma si mi-am revenit complet.
Mama prietenei mele zice ca e de la mirosul lumanarilor dar nu stiu.
Ce credeti ca mi s-a intamplat.A fost si prima inmormantare la care am fost.

Dau fund

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate din cauza înăbușelii (dacă în încăpere nu exista aer condiționat), ori a fost o atmosfera prea apăsătoare, stresantă, aglomerată, tristă. Poziția încordată/ nemișcată din timpul slujbei de înmormântare, mirosul lumânărilor arse (fumul), probleme cu tensiunea arterială etc. Există mai multe cauze care pot da reacții negative, persoanelor mai sensibile.
Trebuia să ieși la aer curat, răcoros, încă de la început, când ai simțit primele simptome de leșin. Să te așezi la umbră și să bei ceva rece (eventual, îți puteai spăla fața cu apă rece, puteai aplica și la nivelul cefei, fiindcă așa se procedează, te-ai fi înviorat în câteva secunde). În locul tău, eu nu aș fi revenit în biserică, așteptam afară până se termină slujba, mai ales dacă te simțeai rău. Nimeni nu te-ar fi judecat, orice om (dacă e om!) ar fi găsit înțelegere pentru situația respectivă.

http://ziarullumina.ro/......38305.html

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu ne trebuie fundul tau. Caldura si lumanarile te-au facut sa ai asemenea simptome.

| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil caldura a fost cea care ti-a provocat raul, sau chiar mirosul de tamaie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Caldura multe grade, in biserica mai erau si lumanari aprinse

| Donsavas a răspuns:

Nu ești obișnuita cum înmormântarile, mersul la biserica și atmosfera de acolo te a epuizat. Se mai întâmplă în anumite momente. Trebuie sa stai jos și sa te recurgi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Căldura, lumânările, plus că poate din cauză că a fost prima înmormântare, nu erai obișnuită cu acea atmosferă
Agheasma e doar apă, nimic special.
Mi se întâmplase și mie, mi se făcuse rău de la mirosul din biserică de lumânare și d-astea, îîh.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai 10+ din partea mea! Inca sunt multi care mai au proasta impresie ca Agheasma este altceva decat apa de la robinet

| Love_Mady_1995 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu inteleg ce vrei sa spui.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Love_Mady_1995):

Aerul imbacsit si lipsa de ventilatie, combinate cu prejudecatile tale si cu anemia ta te-au pus in situatia de a avea nevoie de aer proaspat si o usoara revigorare prin stropirea cu " aqua chiorenzis ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mai pateam asa cand ma holbam la lumanare... Problemele tal pot fi si de la stresul emotional prin care ai trecut, ceea ce poate te-a dezechilibrat zilele trecute, adica nu ai mai mancat/baut apa si nu te-ai mai odihnit suficient.
Stresul emotional a contribut cu siguranta la starea ta, mai ales ca este prima data.Condoleante.

| curioasa210 a răspuns:

CONSULTA UN MEDIC URGENT! POTI AVEA ANEMIE!
Poate sa fie si de la stresul emotional/de la caldura/de la innabuseala creata de lumanari, numarul mare de persoane/sau pur si simplu ai anemie.

| DixieP a răspuns:

Asa patesc si eu cand merg la biserica vara.Eu am pus-o pe seama faptului ca temperatura de afara este foarte ridicata si biserica nu are un aparat care sa produca ventilatii. Apoi, caldura dinauntru creste o data cu numarul de persoane.
Cu siguranta ti s-a facut rau din cauza caldurii.
Agheazma te-a ajutat sa iti revii si poate pentru ca e sfintita si bla, bla, bla, insa cel mai probabil era rece, si tu de asta aveai nevoie in acel moment.
Stai linistita ca nu e ceva grav. Eventual altadata incearca sa iei niste haine mai lejere, sa iti prinzi parul si daca vezi ca iarasi te ia ameteala, du-te afara si stai cinci minute. Pentru orice eventualitate iti poti lua si o sticla cu apa.

| AnonimCuDiploma a răspuns:

Salut!
Probabil ai anemie.

| RigorMortis a răspuns:

Problema asta o am și eu. Este de la tămâie și de la faptul ca ai anemie. Nu are treaba cu caldura de afara, poți păți asta si iarna.

| darkman11 a răspuns:

Eu cred ca esti posedata.