| alinas4 a întrebat:

Ieri am reușit sa mă lovesc cu capul în ușă și am nimerit exact cu partea de lângă ureche, unde sunt perciunii. Am lovit osul, nu urechea. În momentul impactului, în afara de durere, nu am resimțit nimic. Nu am leșinat sau altceva, nici alt simptom nu am avut până acum. Și deocamdată încă nu s-a învinețit.
Faza e că acum, palpând locul, am observat că am ca un fel de gâlmă rotundă sub piele, care mă doare la atingere. E pe os.
Ce ar putea fi? E grav sau o sa treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am reușit sa mă lovesc cu capul în ușă"

fă-ți un rmn, să fii sigur de diagnostic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește contuzie, în engleză, concussion. Osul nu este mort, el este viu, iar sub acoperișul lui muscular este zonă de tranziție de la țesutul moale la cel pur osos. Pielea de deasupra osului a fost elastică ca un arc, și a transmis energia impactului spre acest țesut peri osos. Astfel, și acesta proteja osul de impact.
La locul impactului acest țesut, format și el din milioane de celule, s-a stricat, celulele lui au fost zdrobite. Astfel osul nu are nimic, dar această zonă are nevoie de reparație. Este o zonă nevascularizată, că dacă ar fi, s-ar învineți. Dar limfa din zonă se chinuie să se miște încet să evacueze zona de deșeuri și să repare. Astfel s-a produs acea umflătură, în limbaj simplu, un cucui. O să treacă încet, nu este nimic grav.

| Aube a răspuns:

Un mic cucui? Va trece. Dar fiind lovitura la cap, e mai bine sa-ti faci preventiv un control. Cred ca la neurolog. Pentru ca loviturile astea la cap au efecte dupa ani de zile daca nu au fost tratate din timp. Sa speram ca este doar un cucui.