| Loly a întrebat:

Ieri am venit de la bunici si am o mica problema.Am stat foarte mult in soare si m-a ars soarele foarte tare pe umeri iar acum sunt foarte rosie si ma ustura foarte tare.Asta noapte nici nu am putut dormi.Am pus compresa cu apa si otet dar nu a avut nici un efect.Si maine trebuie sa merg la scoala ca am practica si as vrea sa imi iau un maieu dar se vede foarte urat deoarece sunt foarte rosie.Am zis sa fac in seara asta o baie poate se trage. Voi ce ziceti? E bine? Mai dati idei ce as putea face sa nu ma mai usture asa si sa se traga rosata aia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Teodora20 a răspuns:

Buna! Calmeaza-ti pielea cu un gel pe baza de Aloe Vera, sau cu alte creme special create pentru calmarea arsurilor. Poti sa diminuezi durerea cu o pastila calmanta, de tipul Paracetamol sau Tylenol. Si compresele cu lapte sunt eficiente. De asemenea, o baie calmanta, cu apa in care versi 3 – 4 litri de lapte, este un remediu excelent pentru arsurile solare. Si vechea metoda cu masti de iaurt este foarte eficienta. Aplica pur si simplu iaurtul direct pe suprafata arsa. Sper ca te-am ajutat!

4 răspunsuri:
| liiifeiispiiink a răspuns:

Buna!
Este la farmacie un spray pentru arsuri.Nu mai stiu cumse numeste dar daca te duci si ceri o sa iti dea.Nu costa foarte mult si nu o sa mai fii asa rosie.
Pa, pa.
P.s nici nu o sa te mai usture asa tare

| Allexutsu a răspuns:

Te poti da cu iaurt va parea aiurea dar este foarte bun sau poti intrebare la farmacie pentru o crema, funda?

| IngerashCuBombonele a răspuns:

Pai cu lapte sau iaurt se va trage... j eu am patit la fel cu arsurile si se mai trage daca dai cu lapte!winking

sau cu o crema de protectie.winking bafta. sper ca te-am ajutat

fundita?big grin

| Cristian_6738 a răspuns:

Salut! In primul rand exista la farmacii lotiune pentru soare (doar ca este pentru plaja) dar te ajuta.In al doilea rand ca sa nu te mai usture nu te mai freca de scaun (aici vreau sa zic ca sa nu stai cu spatele pe spatarul scaunului si altele).In al treilea rand trebuie sa astepti pana cand pielea uscata se dezihrateaza sau o pate la cineva din familia ta depe spate cand este mai uscata dar de va pisca putin sau poti sa lasi sa cada singura.Si in ultimul rand ca sa poti dormi noaptea stai pe o parte pe stanga sau pe dreapta nu pe spate pentru ca altfel iarasi o sa usture! Sper ca te-am ajutat! Mult noroc!