| alin322 a întrebat:

Ieri la 20.00 am luat pentru prima data antibiotic. Azi-noapte la 4.00 a luat a doua pastila de antibiotic si astazi la 12.00 am luat-o pe a treia, dar dupa doar o ora ce am luat pastila am vomitat toata mancarea. Inainte cu 5 minute sa iau ultima pastila de antibiotic am mancat foarte mult iaurt cu sare ca sa imi protejeze stomacul de antibiotic. Asta inseamna ca am intrerupt involuntar tratamentul, adica nu am mai luat pastiala asta pe care am vomitat-o acum o 45 de minute. Din cate am inteles, daca interupi tratamentul cu antibiotic, infectia va reveni si mai puternic si bacterile vor capata rezistenta. Acum voi lua urmatoarea pastila la ora 20.00 diseara, dar deja am intrerupt tratamentul doarece am vomitat pastila de la ora 12.00.

Doctora de familie mi-a prescris antibiotic amoxicilina de 500 mg pentru ca ma durea ingrozitor o masea, tuseam si ma durea rau gatul. Dupa ce am luat primele doua pastile de antibiotic am vazut ca se formase o punga de puroi la masea si mi s-a umflat obrazul, dar si dureara in gat aproape a disparut. Acum ca l-am interupt mi-e frica sa nu revina din nou infectia.

Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Continua tratamentul, dar fara iaurt. Multi medici nu recomanda iaurtul cu acest antibiotic.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Continua tratamentul. Nu se va intampla sa revina infectia. Nu mai pune sare in iaurt. Bea numai putin si fara sare. Ar fi bine sa mergi la un medic stomatolog sa-ti faca o punctie pentru drenarea puroiului.

| KodrutZ a răspuns:

Intreaba pe doctorita ta de familie daca nu cumva e retarda. Cu antibioticul se da INTOTDEAUNA si un probiotic, iar luatul cu lapte e cea mai mare prostie posibila. Mai cere si o alta parere de la un alt medic, ca multi dintre astia de familie sint incompetenti cit cuprinde.

| alin322 explică:

Am vorbit cu mama si mi-a spus ca daca este 500 mg, pot sa o i-au alta doza acum si sa schim orele. Este vreo problema? Sau sa astept pana la 8 sa iau din nou?