| EmmyBoy a întrebat:

Ieri m-a muscat un caine de gamba stanga si e destul de rau muscatura si nu stiu ce sa fac pentru ca ieri am fost la 3 spitale si la doar doua dintre ele mi-au facut vaccin, cred ca unul antirabic si unul antitetanos in bratul stang si drept.Dar azi mi-a fost rau, ma dor toate oasele si ma doare tare rau mana dreapta unde mi-a facut vaccinul antirabic.ce sa fac sau ce se poate intampla din cauza unei muscaturi de caine turbat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa ai o usoara reactie post-vaccinala manifestata prin durere locala si o stare pseudo-gripala. Trebuie sa iti termini vaccinarile (antirabicul include mai multe doze) chiar daca vei avea aceste mici neplaceri.
Nu stii daca cainele era turbat, este putin probabil sa fi fost. Turbarea este o boala rara, dar mortala. Adica, nevaccinata, ai 1% sanse sa faci boala, dar 100% sanse sa mori daca o faci. Vaccinata corect, nu vei face boala

| Senzaționalul a răspuns (pentru Brigaela):

Am o intrebare.
Ati studiat medicina? Am vazut ca sunteti cunoscatoare in domeniu.
V-am vazut pe TPU, inca de prin 2009 si mereu m-am intrebat laughing.

| Brigaela a răspuns (pentru Senzaționalul):

Da. Sunt medic anatomopatolog

| Senzaționalul a răspuns (pentru Brigaela):

Wow. Trebuie sa fii tare sa faci asa ceva.Respect!

| Brigaela a răspuns (pentru Senzaționalul):

Multumesc

| violetajustme a răspuns:

Salut.si eu am fost muscata de caine(amstaff) de mana stanga si am avut in palma o rana foarte adanca.am fost imediat la urgente si mi-a facut un calmant atat pentru ca acel caine il stiu de mic si e f sanatos.
Dupa 2zile nu s.a oprit sangerarea si am fost iar la urgente unde m-a cusut crying si mi.a facut vaccinu antitetanus. intr-adevar m-a durut mana un pic in ziua respectiva dar apoi a trecut usor usor.
Zona sa o feresti si sa nu faci efort cu mana
In legatura cu turbarea poti sa stai linistit daca ai facut vaccinurile!
Multa sanatate si sper ca acum nu iti este frica de catei!
Numai bine!