| anonim_4396 a întrebat:

Ieri pe un drum forestier am avut un incident cu bicicleta nu tocmai plăcut. Adevărat că din vina mea s-a întâmplat, am avut viteză, drum un pic în pantă, am dat pedală ca disperatul și când am frânat să evit o mică groapă, mi-a derapat roata spate pe nisipul combinat cu pietriș și am căzut. M-am julit la toate degetele mână dreapta, julit antebraț mâna stângă, julit un pic la genunchi stâng, dar mai rău la degetul arătător mana dreaptă pentru ca cel mai probabil m-am lovit într-o piatră mică pentru că am o mică gaură în deget. In momentul în care am cazut nu aveam la mine decât setul de reparat pană, apă, mâncare și un pachet de servetele pentru nas cumpărate la 1 leu. De sânge m-am spălat într-un râu care curge pe lângă acel forestier și oarecum apa rece mi-a calmat pentru moment durerea, mai ales durerea de la degetul arătător care e rană, nu julitură. Eram și la 70 km de casă. Ca să pot ajunge acasă mi-am înfășurat un șervețel pe deget și am mers în continuare pe bicicletă și schimbat din când în când șervețelul pentru ca tot curgea sange. Pe antebrațul stâng nu am stat sa curat, sa tamponez, am continuat de drum chiar dacă îmi picura un pic sânge. Mai târziu s-a uscat sângele, era combinat cu pietrișul de pe forestier și ustura ca naiba. Astăzi am mers la farmacie și cumpărat compresă sterilă, pansamente, rivanol oricum aveam.

Pe viitor nu mai vreau să plec la drum fără o mini trusă de prim ajutor. Poate îmi recomandați și mie o trusă de prim ajutor nici prea mare, nici prea mică. Sau poate o listă cu ce ar trebui să cumpăr de la farmacie. Eu m-am gândit la pansamente și apă oxigenată. Apa oxigenată ajută la dezinfectarea rănilor sau julituri cum am pătit eu? Orice sfat e binevenit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DMJYSQBBM/