| geeeorgiannnaaa a întrebat:

Ieri și alaltăieri m-a durut putin gâtul dar am luat prosinus și a fost mai ok. astăzi ma mânca cerul gurii și nu știam dacă ma doare nasul, gâtul sau era o durere intre nas so gat. acum când respir pe nas ma simt ciudat fata de când respir normal adică simt ca e o chestie care ma blochează sa nu respir normal si cam respir greu. ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Cu drag și multă sănătate. Daca peste câteva zile vezi că chiar ai racit, poți lua Paracetamol de 2 ori pe zi, vitamina C, D, si stai acasă sa te faci bine happy

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Paracetamolul tratează simptomatic răceală, adică ia durerile și febra, nimic altceva. Parasinus mai conține, pe langa paracetamol o substanță care desfunda nasul. Asta înseamnă că dacă suntem făcuți și luam Parasinus și nu avem nasul infundat, nu ne ajuta mai mult decât un simplu Paracetamol. In aceasta perioada este bine sa ai grija la răceli, sa te hidratezi, sa stai la caldura, sa asiguri un aport suficient de vitamine și minerale, sa nu bei apa rece etc. Pentru dureri in gat poți lua comprimate pentru supt (Salviasept, Decasept, Septolete etc). Pentru nas mai poți folosi spray cu apa de mare, care nu conține substanțe care sa dea dependenta, ci desfunda și curată nasul.

| geeeorgiannnaaa explică (pentru WhiteLife):

Mulțumesc mult!

| WhiteLife a răspuns (pentru geeeorgiannnaaa):

Cu drag și multă sănătate. Daca peste câteva zile vezi că chiar ai racit, poți lua Paracetamol de 2 ori pe zi, vitamina C, D, si stai acasă sa te faci bine happy

| Ochialbastri99999999 a răspuns:

Eu zic sa îți iei de la farmacie test de covid. Este 38 lei. Dacă vezi ca nu ai(doamne ferește), atunci ia paracetamol de 3 ori pe zi.