| ionutz1890 a întrebat:

Ignora-ti categoria!
Mamei mele i s-a intamplat sa se taie cu paharul.Adica spala pahare si s-a taiat la mana foarte tare de este o rana deschisa.
Vreau sa stiu cum sa opresc sangele, ca altcumva nu prea se opreste nici cu bandaje nici au alte, de fapt se opreste un pic dar cand scoti bandajul sangereaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Aplica presiune, Ia un prosop, ceva carpa orice si tine apasat tare pe rana, chiar si cateva minute. Ar trebui sa se opreasca. Daca e foarte adanca sau lata taietura du-te la urgente cu ea, e nevoie de copci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu se opreste prin bandajare, la urgente sa o coase.

| pietrean a răspuns:

TINCTURA DE PROPILIS, ustura tare dar este dezinfectant si cicatrizant(daca nu este rana prea mare), apoi un leucoplast cu rivanol.In cazul in care taietura este mare, se bandajeaza cu un prosop curat si se merge la cea mai apropiata unitate sanitara, pentru dezinfectie, poate cusatura, bandajare.

| suffarstar a răspuns:

Leaga rana cu niste bandaje. Ar putea merge si la medic, sticla taie adanc, nu te joci cu hemoragiile.

| Cr1st1ii a răspuns:

Sare este cea mai buna, este dureroasa pentru moment, dar trece.