| Fumiko a întrebat:

Ii adevarat ca, corsetul nu ajuta la indreptarea scoliozei ci doar impiedica dezvoltarea ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Depinde de cati ani ai. Daca ai pana in 12-14 ani, si ai scolioza de la 8 ani si ai purtat corset non-stop de la 8 la 10 ani corsetul o sa iti indrepte scolioza. Daca treci de o varsta corsetul doar ii impiedica dezvoltarea (oarecum) dar nu neaparat, corsetul trebuie corelat si cu exercitii speciale facute cu un kinetoterapeut specializat in asa ceva.

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Ok multumesc, deci la mine nu ar mai avea efect.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fumiko):

Are efectul ca incetineste agravarea scoliozei daca il porti mult.

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Deci doar incetineste, nu opreste de tot?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Fumiko):

Daca il porti non-stop e posibil si sa opreasca, insa iti garantez ca nu o sa ii poti purta non-stop, sau nu o sa vrei sa-l porti. Nu e tocmai comod de purtat, cu cat ai o varsta mai mica cu atata il suporti mai usor, pentru ca esti obligat/a de parinti... Insa dupa o varsta nu mai vrei sa-l porti chiar daca stii ca-ti face bine, pentru ca nu e comod si iti limiteaza foarte mult miscarile. O sa vezi daca iti faci.

| Fumiko explică (pentru CuriousStuff):

Ok multumesc.