Întrebare recomandată | Adrian_Rosca_2000 a întrebat:

Îmi cade foarte tare parul, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

După ce mergi la doctor și stabilești ce lipsuri ai în organism și ce analize nu ies bine, ca să ajuți la regenerarea părului și pentru a-i opri căderea puternică, mergi la un plafar și cumpără tinctură de ardei iute, pune într-un recipient 1 lingură tinctură și 3 de apă, apoi aplică această substanță pe scalp masând energic (cu buricele degetelor), seara înainte de culcare. Repetă zilnic timp de 2 săptămâni, apoi aplică din 2 în 2 zile pentru încă 2 săptămâni, după care, dacă deja simți efectele pozitive, scade la 2 aplicări pe săptămână pentru 1 lună și apoi doar o dată pe săptămână ca tratament de înteținere.
Mare grijă să nu-ți dai în ochi sau să nu te freci la ochi dacă nu ai apucat să te speli pe mâini! Tinctura aia ustură ca naiba în contact cu ochii!
Nu e nevoie să te speli pe cap mai des, pentru că tinctura nu îngrașă părul și nu miroase ciudat. Poți să te dai zilnic fără probleme și să te speli la fel de des ca de obicei.
Scalpul se va încălzi ușor și probabil uneori te va ustura moderat, suportabil, dar nu pentru mult timp. Să nu te sperii, că e normal. Nu înseamnă că arde pielea sau mai știu eu ce bazaconii, ci doar că își face efectul.
Eu acest tratament l-am aplicat acum, la ieșirea din iarnă, că sufăr se pare de o formă de astenie de iarnă-primăvară care începe prin ianuarie-februarie laughing. Ajunsesem să las păr ca pisicile, peste tot, curgeau fire de păr de pe mine, iar la pieptănat cădeau peste 100. Acum sunt la partea cu aplicatul de 2 ori pe săptămână deja. Nu mai cad la pieptănat decât maxim 20 de fire, uneori chiar sub 10. Păr pe haine nu am mai găsit. Și în plus am scăpat și de mătreață big grin
Sper să funcționeze și la tine.

Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Nu incerca sa urmezi vreun tratament pana nu te consulta medicul!
E posibil sa ai o carenta de fier sau calciu. Este greu sa echilibrezi aceste doua minerale in organism, deoarece cand ai prea mult calciu se intampla sa ai anemie si invers, sunt aproape la extreme destul de des. Trebuie sa ai o alimentatie adecvata adica sa mananci spre ex iaurt cu cereale integrale si pentru a se absorbi atat calciul cat si fierul, este necesar sa bei lamaie dimineata(pentru vitamina C) cat si sa stai la Soare pentru ca este cald si bine(poti lua vitamina D in perioada asta)
Nu exagera, insa! Bucura-te de Soare atunci cand razele sale ''tintesc'' pamantul si bea o cana de sitronada de vreo 2-3 pe saptamana cu pauze(ex luni, miercuri, vineri).
Atentie! Fa-ti analizele de sange inainte! Este foarte important! Nu doar ce e prea putin strica. E si viceversa.
Eu personal asta as crede ca ar fi problema(lipsa unui mineral esential din sange) pentru ca daca ar fi fost vorba de o afectiune dermatologica sau altceva, iti cadea parul mai de peste tot. Vezi mai intai care e treaba cu sangele tau, mai apoi te consulti cu medicul generalist(de familie)! Sanatate!

14 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Fierbe urzici sau frunze de nuc si te speli cu acea apa, este bogata in fier si intareste firul de par, mai poti aplica si un galbenus de ou si masezi cu el la radacina parului, dupa care te speli normal.

| untu a răspuns:

Incearca medicamentele care opresc caderea parului ASPASIA sau PARUSAN!

| reihiuke a răspuns:

Esti stresat?

| Betty12345678 a răspuns:

Ai nevoie de vitamine, cel mai indicat e sa mergi la medic.

| Betty12345678 a răspuns:

Ulei de ricin, zeama de lamaie.

| Goddess23 a răspuns:

Poti sa incepi sa consumi mai multe legume si fructe ca sa ai un aport mai mare de vitamine in corp. De altfel poti sa mai renunti la produsele de stiling o perioada.

| eminescuhipiot a răspuns:

Sa mergi la un doctor pana nu ramai chel, un dermatolog iti poate spune in functie de istoricul tau si dupa ce discutati posibile cauze si tratamente.

| Gabriela_Urucu_1984 a răspuns:

O alimentatie corespunzatoare, mai putin stres si un sampon bun!

| Iceman1234 a răspuns:

Din cate stiu, parul cade din lipsa de fier.este recomandata mancare sanatoasa si bogata in fier. este bine sa folosesti un singur sampon bun si sa faci ceai de urzica si sa te speli pe cap, sa tii ceva timp capul in acel ceai de urzica deoarece acel ceai contine foarte mult fier.merita sa incerci, nu ai nimic de pierdut si ca sa dea randamente fa acest lucru de cateva ori pe saptamana si dupa o luna sau doua, spune-mi rezultatele.

| Gureu_Oxana_1981 a răspuns:

Sa iti vopsesti parul

| Mihaela_Alina_1997_f7P8 a răspuns:

Da-te cu ''Placenta Hair Lotion " sau da-te cu gaz in cap

| Divizia8 a răspuns:

Un implant de par sau mai ieftin nu te mai stresa si nu mai gandi

| Oiubescpemaria a răspuns:

Si eu am avut problema asta dar am o prietenă care mi-a recomandat urmatoarele:
®apă cu sare si oțet
®Coca-Cola
Coca-Cola ajuta la volum si contine si niște chestii(habar n-am ce)și-ti mai oprește din cadere, după trebuie sa te clatesti cu apă călduță
Si va trebui sa te duci la farmacie să-ti cumperi calciu si să mănânci multe fructe si legume
Pe mine m-a ajutat...
Chiar daca tu esti baiat iar eu fata la mine era chiar grav, imi cadeau smocuri de par de mai aveam un pic si ramaneam cheala