| SilentRain a întrebat:

Imi cade parul de la stres,ce remedii cunoașteți?
Samponul Parusan e buna de ceva, are rezultate bune sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Caderea parului poate avea tot felul de cauza si nici un sampon nu trateaza asta
https://www.wikihow.com/Prevent-Hair-Loss-Due-to-Stress
Vitamin C. This vitamin is essential for building collagen, the skin’s connective tissue that is found in hair follicles. Foods that contain vitamin C include citrus fruits, broccoli, bell peppers, and strawberries.
Vitamin B. This complex of many vitamins promotes a healthy metabolism, as well as healthy skin and hair. B vitamins can be found in foods like dark leafy greens, beans, nuts, and avocados.
Vitamin E. This vitamin contains potent antioxidants, which can contribute to a healthy scalp. Foods rich in vitamin E include sunflower seeds, spinach, olive oil, broccoli, and shrimp.

https://www.healthline.com/health/stress/stress-hair-loss#treatment

| Violleta2022 a răspuns:

Stresul provoaca dezechilibre hormonale, de aceea iti cade parul.
Ideal este sa elimini stresul si sa amnci sanatos cu multe vitamine si minerale, ca sa pui inapoi ceea ce ai pierdut iar parul isi revine.
Samponul nu iti balanseaza hormonii si nici nu opreste caderea parului.

| Dalmore a răspuns:

Vitamina C și ceai de roiniță.

Nu prea au rezultate șampoanele dacă tu te stresezi în continuare, trebuie să înveți să gestionezi mai bine emoțiile și situațiile de criză.

Încearcă să iei pauze dese în care să te detașezi și să ai activități cât mai relaxante.

Și mănâncă. Eu uneori sunt atât de stresată încât nu mănânc cu zilele și de asta îmi cade părul cu pumnul în acele perioade.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai stresa