| rox_8767 a întrebat:

Imi curge sange din nas de ce? mai mereu imi curge

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Sangerare nazala = epistaxis.
Cauze diferite.
Daca sangerarea apare la fiecare suflare a nasului, atunci trebuie sa consulti medicul ORL-ist, care ori iti va da medicamente, ori iti va cauteriza mica rana. Atentie - nu doare cauterizarea.

| Tourniquet a răspuns:

@hax0r, tu la toate problemele de sanatate zici,, e grav, du-te imediat la doctor!",, cancer". tu rsti chiar tampit, scuza~mahee hee.

Sa revenim la problema lui Rox.

Deci, cand simti ca-ti curge puneti vata inmuiata-n apa oxigenata, sau daca nu ai apa oxigenata puneti inmuiata-n apa cu sarewinking. si treci si pe la doctorul de familie, poate, e de la polipi, esti sensibila la vasele de sange, ai o rana pe acolo thinking numai doctorul stie! happy

Sanatate, pup kiss

| AvalohAlyn a răspuns:

E foarte posibil sa fie si o deviatie de sept.Informeaza-te de pe internet despre deviate de sept.Septul este osul de la nivelul nasului.Multora, chiar si mie, le curge sange din nas de la aceasta deviatie care trebuie cat de cat ameliorata(trata nu se poate). Eu iti sugerez sa te duci la un medic ORL SA TE ASIGURI CA NU E DEVIATIE DE SEPT SAU SA O AMELIOREZI DACA ESTE.Sanatate.

| mihaa a răspuns:

Poti fi anemika, adica lipsa vitaminei F, la fel a fost si fetita mea, uneorii i curgea sange din nas si i-am facut niste analize si a fost, putina anemie, si mia prescris maltofer

| unicka a răspuns:

Poate ai tensiune

| hamsterx a răspuns:

Si mie imi curgea cand eram mai mica.chiar foarte des si din senin. aveam o sensibilitate nu mai stiu, mi se spargeau repede vasele de sange, dar imi trecea dupa ce stateam intinsa si imi puneam vata cu apa oxigenata in nara ca sa opreasca sangerarea.incearca si tu de acum incolo si anunta medicul, numai el poate stii ce se intampla de fapt.sanatatebig grin

| hax0r a răspuns:

S-ar putea sa fie rezultatul unei hemoragii cerebrale cauzata de o tumora maligna

| Gabystelistu95 a răspuns:

Sufla-ti nasul ca sa scapi de eventualele cheaguri de sange.

| yoyodedeea a răspuns:

Treci pe la medicul de familie...

| waXonwaXoff a răspuns:

Toarna-ti in nas niste apa cu sare, si nu o sa-ti mai curgawinking.

| misiik a răspuns:

Pana sa mergi la doctor, pe moment da capul pe spate si ridici mana stanga sus si stai asa cateva zeci de secunde, calm si linstit.De la oameni batrani am invatat.

| bnj a răspuns:

Ai o carenta de vitamina K. Necesarul zilnic este de 1, 5-2 mg. Carenta de aceasta vitamina provoaca hemoragii la nivelul mucoaselor si al creierului, indeosebi in urma tratamentelor indelungate cu antibiotice.
Incearca sa consumi alimente bogate in vitamina K.

Vitamina K1 se gaseste in urmatoarele alimente de origine vegetala: cartofi, fructe de catina alba, conopida (2-6 mg/100 g), fragi, grau nedecorticat, lucerna, macese, mazare verde, morcovi, ovaz, porumb, rosii, salata verde, spanac, ulei de soia, urzici, varza alba (3-4 mg/100 g) etc.

Vitamina K2 se gaseste in urmatoarele alimente de origine animala: carne de vita si de porc, splina, untura de peste, lapte si produse lactate (iaurt), galbenus de ou si, indeosebi, ficat de porc.

| mariaaa a răspuns:

Stai linistita ca nu ie nimic... aveam prieteni care si daca se spalau pe fata cu apa rece le curgea sange din nas. dar acum le-au trecut. Vasele tale din nas sunt foarte sensibile aasa ca ai deocamdata grija cu ele! Si nu ar strica sa mai treci si pe la medicu de familie! te pup si sper sa iti treaca cat imi repede! Baftaa! kisskisskiss

| →s ♥ ą← a răspuns:

Mergi la un medic...probabil te'ai lovit sau ceva. daca nu esti sensibila si de astahappy

| freeman a răspuns:

Poate depinde de multe poate fii lipsa de vreo vitamina[mai rar]schimbari bruste de tensiune sau alte reactii adverse, daca continua du te la doctor.

| seby8873 a răspuns:

Hemoragie...iti va trece in cateva zile si eu am avut dar daca curge la greu atunci ar fi bine o urgenta

| magicp a răspuns:

Cel mai probabil pot fi polipiii, si eu aveam probleme cand eram mai mic, imi curgea intr-una sange din nas si a trebuit sa ma operez, dar e o operatie usoara nu trebuie sa te sperii in caz ca ai polipi. Trebuie sa te duci la medicul de familie, el e singurul capabil sa te trimita undeva, sa iti dea sfaturi.

| EmaMaria2000 a răspuns:

Sangerarile nazale sunt mai frecvente in perioada copilariei, insa pot interveni si la oamenii maturi. Te lovesti, esti racita, treci printr-o emotie puternica sau pur si simplu esti intr-o situatie care iti creste tensiune arteriala si declanseaza sangerarea.
In principiu, sangerarile nazale nu sunt grave, ba chiar banale, si sunt declansate de ruperea vaselor mici de sange din nas. Situatia isi revine insa in cateva momente la normal, daca nu te panichezi si daca pui in aplicare cateva gesturi menite sa opreasca sangele.

Daca insa nici dupa ce ai luat toate masurile sangerarea nu se opreste si este insotita de alte simptome cum ar fi durere de cap si ameteala, ar trebui sa mergi la un control medical. In spatele acesteia s-ar putea ascunde o hipertensiune arteriala sau probleme de coagulare a sangelui.
u tine capul pe spate! Acest lucru opreste doar aparent sangerarea, insa in realitate, sangele continua sa curga in gat. Problema nu este asadar rezolvata. In plus, nu este nicidecum placut sa inghiti sange.

Sufla-ti nasul! Este bine sa faci acest lucru pentru a elimina eventualele cheaguri de sange.

Aseaza-te pe un scaun si lasa-ti capul in fata. Cu degetele, strange-ti narile si tine-le asa timp de cel putin 5 minute. Acest gest creeaza o presiune ce opreste sangerarea.

Pune-ti gheata pe nas. Aceasta contracta vasele de sange si reduce fluxul sanguin.

Calmeaza-te. Stresul si panica nu fac altceva decat sa creasca tensiunea arteriala si sa mareasca fluxul sanguin, fapt ce duce la o sangerare mai indelungata.