| PumpkinDoll a întrebat:

Imi explica si mie cineva "mai pe romaneste" cum e boala de personalitate dubla/multipla? Adica una din personalitati vine cand vrea ea sau ti o induci tu? Sau nici nu ti dai seama cand vine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Https://psychologies.ro/cunoaste-te/ce-este-dubla-personalitate-2154769
Nu există o explicație pe românește pentru această boală. V-am trimis un link unde puteți observa că totul se desfășoară spontan, în funcție de starea sufletească care există la un moment dat.
Grav, este că persoana nu e conștientă de ce i se întâmplă și nu poate controla ceea ce i se întâmplă.
Sănătate!

| Bondarel99 a răspuns:

Cei care o au spun ca au goluri de memorie, de ex nu isi amintesc ce au facut ieri. In momentul ala intervine cealalta personalitate. Sau celelalte. Asta e principalul simptom, ca ai goluri in memorie.
E o boala foarte rara si cam toti care o au au declarat ca se trage de la abuzuri din copilarie, asa cum spune si Julian1.

| Violleta2022 a răspuns:

Este vorba de o boala psihica severa, care iti schimba personalitatea devenind diferit de ce ai fost inainte.
Tu nu-ti dai seama, dar cei din jur isi pot da seama de duplicitatea personalitati. Un medic psihiatru iti poate face evaluarea si iti poate pune acest diagnostic.

| Donsavas a răspuns:

Nu are treaba cu vocile sau bipolaritatea,deși personalitatea multiplă e o psihoză. Cei ce suferă de personalitate multiplă sunt INCONSTIENTI si da, au pierderi severe de memorie. Se numeste boala fiindca aduce de la sine lipsuri si Nu, nu o poti controla sau induce. Din pacate, nu e nici plăcut să suferi de asa ceva. Suferinzii nu si dau seama fiindca asa cum am spus, au constiinta diminuată.

| Crackman a răspuns:

Este ca un joc.
Tu si... de exemplu doi papagali stau pe umarul tau.
Tu esti constient, dar in aceeasi tkmp auzi 2 pareri diferite, ( uite ce sexi este ea
Vocea 1 : e grasa de rost are sa te duci la ea?
Vocea 2 : cu tupeu... daca ma enerveaza o injur )
Ceva de genu, nu este ca in filme? totusi daca iti lasi din mana taria... esti influentat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand suferim de personalitate multipla ne schimbam gandurile, limbajul si atitudinea in functie de situatiile cu care ne confruntam.

Aceasta depersonalizare sau lipsa clara a identitatii proprii apare pe fondul traumelor suferite anterior si al activitatilor prezente la care se raporteaza. Dubla personalitate difera de la o persoana la alta, dar este insotita de cele mai multe ori de depresie, dureri de cap, insomnii, autosabotaj, chiar si de halucinatii sau tendinte de suicid.