| AnneM123 a întrebat:

Imi intarzie ciclul mereu. Nu sunt insarcinata, uneori imi intarzie si cateva luni, exista si un miros neplacut, la ce fel medic trebuie sa merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La ginecolog.

| Donsavas a răspuns:

Mergi la ginecolog! E nevoie de un control.

| Bizon95 a răspuns:

NU exista "uneori imi intarzie si cateva luni" decat daca esti gimnasta de inalta performanta, care face sport 18h pe zi, IN FIECARE ZI
SAU AI O PROBLEMA GRAVA... RAU

unde poti sa mergi?!? din raspunsurile de mai sus te poti duce in stanga apoi in dreapta si apoi sa te impiedici cu stangul in dreptul!

EU M-AS DUCE LA MEDICUL DE FAMILIE, si apoi el (CARE STIE MAI BINE CA NOI TOTI) sa te trimita EXACT UNDE TREBUIE!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bizon95):

Ce sportiv de performanță se antrenează 18h pe zi? Zilnic? laughing)). Nici in desene.

| Bizon95 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Am vazut un film, cu, cat de tare e concurenta la gimnaste in state, si poate am exagerat un pic 18h, poate erau numai vreo 16h tongue
iar fata care era "victima", a venit maica-sa, a pus piciorul in prag, a dat-o afara din centrul de antrenament si i-a inchis gura cu "nu ti-a venit ciclul de luni bune", adica, ABSOLUT NESANATOS!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bizon95):

Bine zis film. Nici pe substanțe nu se antrenează cu zecile de ore pe zi/zilnic. Pe lângă oboseala fizică exista si cea psihică. Sistemul nervos cade instant. De exemplu, în culturism si probabil in mai toate sporturile de intensitate, exista "supraantrenament". Mușchii ajung sa nu mai poata sa se recupereze, alimentația devine deficitară datorita "consumului" mare dpdv al antrenamentelor si de acolo pornesc si simptomele fizice. De la oboseala si somnolență la voma si perfuzii.

| Bizon95 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

happy... foarte corect ce spui tu, DAR
nu am contestat in nici un fel ideea
NU AM VAZUT PE NIMENI SA O CONTESTE!

deci, poate ca e doar film, dar conceptul de "push all the way up" nu e deloc straina de ideea asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o infectie, medicul ginecolog

| brokxy a răspuns:

Am avut EXACT aceiasi problema! Mergi la ginecolog te va intreba ceva jenant gen : Ti-ai inceput viata sexuala. Si daca zici nu. Si spui ca iti intarzie ciclul el te va intreba cam cat iti intarzie. Mie in trecut imi intarzia 3-4 luni! Am avut aceiasi problema E ok iti va da un sirop pe care sa il bei sau pastile, Nu stiu dar mie mi-a dat sirop si ciclul s-a reglat dupa ce am baut acel sirop timp de o luna. Depinde de doctor iti poate da si pastile.

| Denisa0954 a răspuns:

La medicul ginecolog

| anonima188888 a răspuns:

Dacă ești virgina, Endocrinolog. Acesta este medicul specializat in problemele hormonale de acest tip. Dacă ești virgina, ginecologul nu ar avea ce sa iti facă, iar chiar dacă nu ești, endocrinologul este alegerea potrivită.

| Denisa0954 a răspuns (pentru anonima188888):

Din moment ce are probleme cu menstruatia, si simte si mirosuri neplăcute trebuie sa meargă la ginecolog! Poate avea infecție vaginale, sau chisturi ovariene, afecțiuni ce medicul endocrinolog nu le poate rezolva. Endocrinologul se ocupă în deosebi cu probleme hormonale date de glanda toroida