| anonim_4396 a întrebat:

Îmi intră uneori săpun în ochi atunci când mă spăl pe față. Ustură într-adevăr dar dau repede apoi cu apă.
Întrebarea este: poate să-mi afecteze în timp ochii?
Până acum nu am observat nicio schimbare în vederea mea, totul este ok, dar mă întreb pe termen lung dacă săpunul intrat în ochi îmi va afecta vederea în vreun fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

*Parerea mea, raspunsul asta e doar o posibila varianta, se poate sa nu fie adevarat ceea ce spun* Tinand cont ca sapunurile sunt facute cu multe chimicale, in timp din punct de vedere logic ar putea sa provoace daune atat ochiului cat si vederii. Noi clipim pentru ca ochiul trebuie umezit, el fiind umezit cu apa din organism. Daca apa aia e cu sapun, normal ar fi sa faca un rau ochiului si atata timp cat te ustura ochiul din cauza sapunul probabil este ceva substanta pe care ochiul nu o suporta.

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, in mod normal nu ar trebui sa afecteze privirea acest lucru happy

| Mosotti a răspuns:

In mod normal nu trebuie sa afecteze, ca-s si ele gandite sa nu faca rau, dar trebuie sa fi atenta sa nu se mai repete, ca o iritatie provoaca pe acolo si nu stii ce se poate intampla.
E normal sa nu vezi o schimbare in vedere, sapunul sau samponul poate intra in ochi foarte rapid, probabilitatea e f mare, asa ca ar fi culmea sa faca rau daca a intrat odata.

Depinde cine face si sapunul ala.

| LPCTSTR a răspuns:

Cum reusesti sa nu iei nicio masura ca sapunul sa nu-ti mai intre in ochi?
De ce nu inchizi ochii si incerci sa te folosesti de simturi pana te speli pe fata?

| laSoledad a răspuns:

Cristina, iti pui niste intrebari atat de triviale... te macina niste chestii atat de insignifiante... da-le-ncolo. Inchizi ochii si te clatesti repede, esti fata mare.

| SingleForOne a răspuns:

Dintre faptul că intra săpun, apă, spumă, praf și altele în ochi, și faptul că poate stai ore întregi cu ochii într-un ecran, și faptul că poate ai nenumărate nopți nedormite, și faptul că poate nu mănânci sănătos, este destul de greu să îți dai seama care dintre acestea îți afectează cel mai mult vederea pe termen lung.

| SingleForOne a răspuns:

Doar exemple, zic și eu, nu te cunosc sau să zic ceva personal. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se intampla nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am folosit crema de ochi, si mi-a intrat în ochi. =)

Am cearcăne si din când în când imi pun din crema aia.

Mi s-au făcut roșii de tot ochii, desi m-am spălat cu apă după contactul cu crema. Mie mi s-a părut amuzant. ))

Oricum, trebuie sa fii, si sa fim, foarte vigilenți! Nu știi când îți poți provoca o nenorocire dintr-o simpla neatentie.

Pace

| troleibuz a răspuns:

Evita ochii?