| poechce a întrebat:

Îmi miros picioarele.
Şi cu, şi fără şosete.
Un remediu? Natural, medicamentos?

Mulţumesc.
Fundiţă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Bai fierbiti la picoare in apa cu sare, la fiecare doua zile (macar), apa in care ai pus si cateva picaturi de Tea Tree Oil (Malaleuca). Pui eventual si in pantofi cateva picaturi. Schimba pantofii zilnic (sa ai macar 2-3 perechi cu care sa ii schimbi) poarta ciorapi de bumbac.

13 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

All? All Bundy? Are you All Bundy? Ohh! Where's Kelly? I want Kelly!

| Coriii a răspuns:

Cum previn mirosul neplacut?

In mod normal, pasii care trebuie facuti pentru prevenirea mirosului picioarelor sunt simpli si eficienti si tin de igiena proprie.

* Pentru a mentine un nivel scazut al bacteriilor, ai grija in primul rand de igiena ta;

* Spala-ti picioarele in apa calduta zilnic, folosind un sapun bland. Sterge-ti picioarele de fiecare data;

* Schimba-ti sosetele si incaltamintea macar o data pe zi;

* Pudreaza-ti labele piciorului cu o pudra de bebelusi. De asemenea, aplicarea unui unguent antibacterian poate ajuta;

* Verifica daca nu cumva ai o ciuperca intre degete sau pe talpa. Daca observi portiuni de piele inrosite sau uscate, programeaza-te neaparat la un doctor;

* Poarta soseste subtiri si moi. Cel mai bun material este bumbacul;

* Evita folosirea sosetelor de nailon sau din oricare alta fibra sintetica sau a incaltamintei din cauciuc. In loc, poarta incaltaminte din piele, panza, plasa sau orice alt material care lasa piciorul sa respire;

* Nu purta aceeasi incaltaminte doua zile la rand. Daca esti genul care poarta incaltaminte sport, alterneaza incaltarile, ca sa le lasi sa se usuce. Lasa-ti incaltamintea sa respire cel putin 24 de ore. Daca mirosul tot nu se duce, renunta la respectiva incaltaminte;

* Intotdeauna poarta sosete atunci cand te incalti in pantofi sau adidasi.

Cum scap de mirosul neplacut?

Mirosul neplacut persistent poate indica o infectie usoara sau o forma severa de transpiratie excesiva mostenita. In aceaste cazuri, doctorul poate sa iti prescrie un unguent special, pe care sa-l aplici inainte de culcare, dupa care iti invelesti picioarele intr-un material impermeabil, cum ar fi folia de plastic de uz casnic.

De asemenea, un bun remediu este inmuierea picioarelor in ceai negru concentrat pentru 30 de minute. Acidul tanic, prezent in ceaiul negru, omoara bacteriile si inchide porii, mentinandu-ti picioarele uscate mai mult timp. Este indicat sa folosesti doua plicuri de ceai la aproape 500 de ml de apa. Fierbe amestecul pentru 15 minute, apoi adauga 2 litri de apa rece. Inmoaie-ti picioarele in solutia rece.

Alternativ, inmoaie-ti picioarele intr-o solutie din o parte otet si doua parti apa.
happy

| marymaryanne a răspuns:

S-ar putea sa fie o problema medicala... trebuie mers la doctor. Poate fii vorba de o ciuperca. Eu stiu pe cineva care a avut problema asta si dr. i-a spus sa-si dea cu clotrimazol unguent. Si i-a trecut.
Dar cel mai bine este sa vada un dr. despre ce este vorba.

| buburuzaucigasa a răspuns:

Imi dau p picioare cu spirt.

| poechce explică:

@ ღFaTaღCuღPrInCiPiIღ

Am citit şi eu acel articol, nu prea mă ajută sad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala`te!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala-te cu apa calda si sare.
Zilnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O crema naturala. http://www.soapmill.ro/....../index.php

| dan11 a răspuns:

Exista pe piata produse(spray si gel) speciale pentru o astfel de problema.pe cele de la Scholl ti le recomand.

| thechristine a răspuns:

Sarea amara e foarte buna, o recomand.
Mai sunt si aici cateva remedii naturale https://www.libertatea.ro/......or-1279108

| ALC a răspuns:

Iti recomand sa incerci produsul nostru ODABAN PUDRA PENTRU PICIOARE. Este un tratament foarte eficient care distruge bacteriile care provoaca mirosul neplacut al picioarelor. O cutie iti ajunge pentru 3 perechi de pantofi. Timp de 7 zile folosesti cate o lingurita de pudra (gasesti lingurita in cutie) pentru fiecare pantof ce urmeaza a fi purtat in ziua respectiva. Timp de 6 luni nu vei mai avea probleme cu incaltarile care au fost tratate.