| sssSnake a întrebat:

Imi poate cineva zice de cate proteine are nevoie corpul meu? Tin sa mentionez ca vreau sa pun ceva masa musculara si nu vreau sa iau proteine "artificiale". Am 1.70 50kg si fac o data la 2 zile sala (pentru inceput).

VA ROG SA SPUNETI DOAR DACA AVETI CEVA EXPERIENTA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Neecesarul tau e de cam 3 grame pe kilogram corp, asadar in jur de 150 de grame, maxim 170. Le obtii mancand un albus de ou pe zi, 200 de grame de branza proaspata de vaci (facuta in casa) si 200 de grame de carne slaba de vita. In rest, e important sa mananci multe fructe si legume si ciorba o data pe zi, sa nu fumezi, sa nu bei cafea sau cola, fiindca acestea scad absorbtia de aminoacizi.

3 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Esti cam mic de inaltime, daca esti in crestere mai asteapta.

| warwara a răspuns:

Lasa sala si fa sport! Sala iti opreste din crestere si in plus, facand sala iti formezi musculatura(deja existenta!) Facand sport, ajuti la dezvoltarea oaselor si muschilor! Mai pe scurt, sportul ajuta sa se formeze ce nu ai, iar sala mentine muschii pe care ii ai deja!
Succes!

| sssSnake explică:

@warwara eu am facut timp de 7 ani karate si am formata destul de bine fibra pe mine!
@brigaela de fumat nu fumez, cola nu beau de 3 ani. si de cafea o urasc...mersi pentru raspuns!