| Emokid9 a întrebat:

Îmi poate da cineva câteva reguli de nutriție pe care să le țin pentru a slabi sau pur și simplu pentru a fi sănătoasă.de ex: la ce ora sa mananc și să mă culc etc.Dau fundalaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi. mananca la ce ora vrei si culca-te la ce ora vrei atata timp cat dormi 7-8 ore.

10 răspunsuri:
| IoanaIonuca a răspuns:

Si eu tot citesc, ma informez si tot nu sunt complet lamurita laughing Ar trebui sa renunti la prajeli, paste, sucuri, dulciuri si sa te bazezi pe fructe-legume-piept de pui-peste. Cel mai sanatos somn e de la ora 11 seara incolo, insa nu toti avem un program laughing Ar trebui sa ai 5 mese pe zi, 3 principale si 2 gustari. Daca te culci tarziu sa nu mai mananci cu 3-4 inainte. + sport si hidratare. Eu incerc sa mananc sanatos, dar nu-mi iese inca laughing Aa, si fara paine. Eu nu pot renunta la ea x_x Poti sa mai citesti pe site-uri de nutritie sau fitness sa vezi la ce alimente sa renunti si cred ca o sa fie ok. Bafta sa ai! :*

| GabrieloKg a răspuns:

Nu cred ca ora la care te culci conteaza prea mult. Orele la care sa mananci le sti deja. Eventual la 8 cand are trebui sa te trezesti, la 12 cand e pranzul si parca seara e pe la 10. Daca vrei sa pui problema ca ora la care te culci te ingrasa, poate sa fie adevarat: daca mananci la 12 si apoi la 8 sa zicem, dar tu te culci pe la 1 am se prea poate sa ti se faca foame si sa mamanci ceea ce inseamna mancare incorect digerata. Legat de ce sa mananci: cum se stie deja; manacruri gen salata, mai putina paine, multa apa, legume, fructe. Si sa faci sport atat de mult sa transpiri, gen foarte mult ca sa scapi de grasime.

| Inceputul a răspuns:

Culca-te cand ti-e somn, mananca zilnic cam pe la aceeasi ore, mananca sanatos, sa bei apa cam la 15-20 de minute dupa masa, pentru a slabi..asta necesita practicarea unui sport, exercitii la sala sau poti face cateva acasa dar trebuie sa le faci regulat, adica in fiecare zi. Pai cam atat cred eu, mai descoperi si tuhappy

| Alexalx98 a răspuns:

Fa un sport in care sa depui efort si sa transpriri mult, mananca putin si de multe ori pe zi adica sa nu mananci in continu, mananci putin pe nesaturate dar pana in ora 6 seara dar fara grasimi, uite un regim care e bun: De dimineata mananci paine prajita cu piure si un ceai, la 12 un mar 2, pe la 2 mananci 2, 3 banane iar pe seara pe la 5, 6 un piure cu paine prajita dar foarte putina paine si nu paine normala ci paine neagra. Sper ca te-am ajutat.

| peperonies a răspuns (pentru Alexalx98):

Da si dupa 3 zile lesini pe strada.

| Alexalx98 a răspuns (pentru peperonies):

Nu lesini cu nimic, eu asa am slabit de la 90kg pana la 75 in 2 luni.

| IoanaIonuca a răspuns (pentru Alexalx98):

Si in cat timp ai pus iar pe tine kilele alea?

| peperonies a răspuns (pentru Alexalx98):

Poti sa iti tai o mana. slabesti 15 kile instant. ai vazut vreodata dependent de heroina gras? nici eu. Cum te-ai simtit cat ai mancat 2 mere 3 banane pe zi? Plin de energie si pregatit de viata nu?

| Emokid9 explică (pentru Alexalx98):

Am fost complet de acord până la partea cu regimul dar după deloc adică pana mea cum poți să mănânci numai pâine prăjită și doar niste fructe? Poate dacă ești obez sau ai probleme cu greutatea și ești intr-o depresie din aia grava îmi pot explicalaughing

| Alexalx98 a răspuns (pentru Alexalx98):

Am mai pus 5kg inapoi intr-o saptamana laughing dar na...a fost craciunu si mna.laughing