| BadFeelings a întrebat:

Imi poate da cineva o "reteta" pentru un milkshake cu ou de gaina, crud, lapte + alte ingrediente?
Vreau sa ma apuc de sala si, stiu ca o compozitie ca aceasta este foarte apreciata in ceea ce priveste proteinele, stauratia etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

* 1 ou întreg
* 1 albuş de ou
* 150ml lapte
* 1 banană
Se mixează banana, se adaugă restul de ingrediente şi se mixează in continuare pănă devine ca o crema.
Conţine aproximativ 300 kcal concretizate în 30g proteine, 30g carbohidraţi şi 5g grăsimi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ouale crude au o enzima ( avidina ) care impiedica absorbtia proteineli.

CU CE te ajuta ca ai 30 de grame de proteine, daca abia 5-10 grame ajung in muschi?

p.s. : astea sunt "terciuri" de copii mici, niciun sportiv nu isi face asa ceva

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E apreciata o rola, mai bine mananci o friptura.

150 de grame de piept de pui = 30 de grame de proteine care se si absorb, fara sa-ti faci un terci de 2 bani.

Termina cu terciuri de COPII MICI, vezi aici : www.culturism.ro cum se face treaba.