| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva ce-i aia "spuzitură"? Ce-i mai exact? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lucian2473 a răspuns:

In majoritatea cazurilor spuzitura este buba in coltul gurii. Nu e recomanda sa fie atinsa pentru ca are ocazia sa se intinda mai mult. In doua sau trei zile se ususca singura fara altfel de tratament si se vindeca.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Lucian2473):

Insfarsit, raspunsul care-l asteptam.

5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Https://dexonline.ro/definitie/spuzitur%C4%83

SPUZITÚRĂ s. v. alergie, anafilaxie, erupție, exantem.

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru WhiteLife):

Am citit si eu ce era pe dex... Ii prea vag, is prea multe variante pentru cuvantul asta( as dori ceva specific)

| WhiteLife a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Înseamnă alergie. Poți citi despre alergie mai departe. E un răspuns exagerat al organismului la un stimul, din ce cred.

| gigite a răspuns:

Popular: ai baut, mancat, dintr-o cana, ceasca, pahar, lingura(ita), infestata, necurata, nespalata, sau ai un timp prea scurt de la baie facuta si culcarea de seara si ai facut pe perna salivatie de la stomac... daca o scarpini/racai de coaja, va dura mult pana la vindecare, si doare,...