| Georgescu1010 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cum sa am mai multa energie? Ce trebuie sa contina alimentatia mea zilnica? Dau funda celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Latinmoon a răspuns:

Ciocolata iti da multa energie la fel si cola dar nu sunt prea sanatoase!
Energia ti-o capeti prin cat esti mai ager si cu cat ai alimentatia mai bogata.
Good luck!winking

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe o varietate de alimente și cât mai sănătoasă.
Obligatoriu 8 ore de somn nocturn.
Pa, pa.

| deeadeea111 a răspuns:

Laimentatia ta trebuie sa fie cat mai variata, de preferat e sa consumi multe fructe si legume

| amelicika a răspuns:

1. Nu renunta la alimente, invata cum sa le combini :

– cartofii cu salata – extraordinar;
– branzeturi si lactate din plin, dar nu alaturi de paste, paine;
– renunta la produsele de patiserie, contin grasimi ascunse;
– dulciurile consumate ca o masa separate, prefera ciocolata in locul altor dulciuri, cantitatea este importanta;
– fructele consumate de doua ori pe zi cu o ora inainte de masa sau, cel putin, doua ore dupa masa, preferate sunt cele autohtone, din piata;
– consuma seminte de tot felul: alune, fistic, floarea soarelui, migdale, etc. – sunt o bomba de vitamine, minerale si proteine vegetale, daca le consumi separate de alte alimente si cantitatea sa fie de 100gr/zi;
– carnea este o sursa de proteine care te vor ajuta sa iti cresti masa musculara.

2. Organismul tau are nevoie de multa APA, renunta la sucuri si bea multa apa; bea, cel putin, un pahar de apa inainte cu jumatate de ora de fiecare masa si dupa jumatate de ora de la masa mai bea un pahar de apa.

3. Mesteca fiecare imbucatura de 100 de ori: creierul are nevoie de 20 de minute ca sa inregistreze senzatia de "satul".

4. Elimina cat poti de mult din alimentatie sarea si condimentele, deoarece ele retin apa.

5. Renunta la alimentele care iti dauneaza – nu le cumpara si astfel ele nu te vor tenta sa le consumi.

6. Ultima masa a zilei sa fie cu cel putin cu doua ore inainte de culcare.

7. Fa sport in fiecare zi, dar nu imediat dupa masa – in acest fel, ardeti grasimile, mariti ritmul metabolic si caloriile sunt eliminate mai repede.

8. Vrei sa slabesti? Ok, poti sa o faci, dar in timp, cu multa vointa, adu–ti aminte ca nu te–ai ingrasat intr–o singura zi.

Corect

Gresit

Cereale cu legume

Cereale cu produse lactate

Paste cu legume

Cereale cu carne

Paste sau carne cu legume

Fructe cu legume

Proteine vegetale (seminte)

Fructe cu cereale
Funda?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru amelicika):

Bună.
Și tu sursa copierii de ce nu o dai?
Nu ai citit regulamentul: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente?
Pa, pa.

| Georgescu1010 explică (pentru amelicika):

Nu vreau sa slabesc.