| anonim_4396 a întrebat:

Îmi poate sugera cineva ceva suplimente alimentare sau medicamente pentru a putea lua în greutate. Până la 20-25 kg in plus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Te duci la sala, mananci mult si bogat in proteine. Daca ai probleme de natura medicala, du-te la doctor.

| Teo29 a răspuns:

Nu lua nimic de capul tau care sa iti forteze organismul. Mai ales ca vorbim de multe kg in plus si probabil ca vrei si repede sa te ingrasi...

Grasimea corporala in plus si mai ales atatea kg in plus aduc multe probleme : diabet, boli cardio-vasculare, trigliceride crescute, colesterol mare si alte multe probleme, indiferent de varsta pe care o ai, grasimea corporala creste riscul acestor boli si complicatii care apar o data cu ele.

Discuta cu un medic nutritionist sa iti faca un regim alimentar in care sa iei ceva in greutate dar cu rabdare si fara sa iti afecteze starea de sanatate.

Desigur, poti lua alte tratamente sau sfaturi de pe net, te ingrasi si dupa te distrugi lent...E alegerea ta happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Teo29):

Poti sa pui 20 kg de masa musculara in loc de grasime, doar ca e foarte greu si dureaza mult.

| cristiww a răspuns:

Probabil functioneaza, nu toata lumea face performanta in sport; sport(pentru mase, pentru oamenii obisnuiti) poti sa faci si cu salata goala, nu e problema

| uptowngirl a răspuns:

Salut Radu. Singurele suplimente de care ai nevoie sunt proteinele (cele de la Wey Better sunt bio si vegane), o dieta echilibrata (>2500kcal din alimente 'curate'), somn si un program de antrenament pentru gains. Asta te va ajuta atat sa pui in greutate cat si sa te simti mai bine in general. Perseverenta in aceste 4 puncte e cheia succesului.

| cristiww a răspuns (pentru uptowngirl):

Uptowngirl nu ai nevoie de nici un supliment proteic daca iti iei proteinele necesare din alimente.
2500kcal poate fi mult pentru unii sau putin pentru altii, trebuie ceva mai exact calculate.

| uptowngirl a răspuns (pentru cristiww):

Depinde de scopul dietei. In cazul in care vrei sa cresti in masa muculara e recomandat un shake de approx. 25g de proteine dupa antrenament, tradus inseama 4 oua fierte medii. Un exemplu ipotetic : daca imi fac antrenamentul seara - nu prea am pofta sa mananc 4 oua fierte medii la cina asa ca beau un shake si manac o salata usoara.

| cristiww a răspuns (pentru uptowngirl):

Si carbohidrati nu? daca vrei sa cresti in masa musculara. https://www.youtube.com/watch?v=WVDUp_-8SZg

| uptowngirl a răspuns (pentru cristiww):

Carbs ar trebui sa incerci sa ii consumi doar la micul dejun. Ai grija la alimentele pe care le consumi. Trebuie sa ai calorii 'curate' in alimentatie, altfel exista riscul sa depui grasime in loc sa cresti frumos. Sa nu cazi in capcana - calorii multe=junk food.

| cristiww a răspuns (pentru uptowngirl):

Carb doar la micul dejun in contextul in care faci sport?!? Ai auzit de glicogen? ai auzit ca el se consuma?

| uptowngirl a răspuns (pentru cristiww):

Pentru mine functioneaza. trebuie sa vezi ce functioneaza si pentru tine. Sincer nu am auzit de glicogen, o sa ma documentez

| Sarrya a răspuns:

Buna, poti lua Vitamine sau Ulei de Peste (tratamente naturale, cum ar fi miere cu nuci). Totusi, iti recomand sa mergi sa vizitezi un doctor sa te asiguri ca organismul tau poate lua substantele respective si sa iti dea tratamentul in functie de greutatea ta actuala. Si daca incepi tratamentul, va trebui sa il iei timp de cateva luni, sa nu il intrerupi. Bafta!