| anonim_4396 a întrebat:

Imi pot da doamnele un sfat pentru zona intima ce sa folosesc pentru a rade parul ca sa fie si fin? Eu folosesc bicuri si e fin dar a doua zi e foarte aspru deoarece am parul foarte foarte des si gros acolo(am incercat ceara, nu functioneaza) Multumesc Fundaaa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu cat te razi mai des, cu atat parul va fi mai des, mai gros si mai tare (aspru).

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Este eronat. Avem impresia ca parul e mai des si mai aspru fiindca atunci cand este sectionat de lama, varful subtire al unui fir de par, care la nivel microscopic are forma de lance, este indepartat. Iar atunci cand creste, se vede direct firul sectionat, care de fapt e acelasi, nu e mai gros.

| Salontanul a răspuns (pentru dullcat):

Corect! Mai mult, este chestie de genetică. Prin radere nu se fac alte gauri cu par, lângă. Doar "unii" au fost lipsa la ora de specialitate.hee hee

| Drimmero a răspuns (pentru Bula):

Asta e cea mai mare tampenie auzita din popor. Ca sa ai parul mai des inseamna sa ai brusc un numar mai mari de foliculi din care sa iasa fire noi de par ceea ce e imposibil sa se intample din punct de vedere medical atunci cand te razi sau tunzi parul practic doar il scurtezi pe cel existent. Am zone de par rase pe corp care nu s-au indesit absolut deloc in ani de zile de cand il tot dau jos, creste exact la fel, deci teoria asta cade. Daca era asa toti cheliosii care se dadeau cu lama pe scalp aveau iar parul des, dar asa ceva nu se poate.

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Gresit!
Intreaba un barb at care a facut armata si a fost obligat sa se rada cel putin odata pe zi!
Cum a fost barba inainte- si cum dupa armata?

| Bula a răspuns (pentru Drimmero):

Si cum explici cresterea de par nou dupa epilare, chiar cu laser?

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

Ok,dar intrebarea era pentru zona intima. Sau radeati cumva inclusiv zona aia, in armata, zilnic?

| Bula a răspuns (pentru dullcat):

Nu.
Parul creste la fel pe orcare parte a corpului.

| Drimmero a răspuns (pentru Bula):

Asta tine de genetca fiecaruia, parul creste indiferent de ce i-ai face, asa e programat, chiar si cu epilarea laser tot nu vei putea stopa definitiv cresterea, va creste si asa dar asta nu are legatura cu densitatea sau desimea, desime inseamna foliculi noi ceea ce nu se intampla atunci cand te razi indiferent de zona corpului.

| dullcat a răspuns (pentru Bula):

De acord, dar uite o alta posibila cauza pentru care parul creste mai aspru, lamele tocite :,, the real root cause of prickly hair is shaving, especially with a dull or used razor. Because the blades are no longer sharp enough, it does not cut the hair smoothly at skin level. Instead, it leaves stubbles with sharp or jagged tips that feel sandy or prickly to the touch.''

https://www.nakedarmor.com/......er-shaving

Nu stiu cum e acum in armata, dar din ce mi-a povestit tata, inainte era ca in jungla, unde fiecare lua de la altul obiectele de uz personal.Mai mult de atat, ma indoiesc ca exista magazin de unde sa te aprovizionezi cu lame noi saptamanal.

| Salontanul a răspuns (pentru Drimmero):

Spune-i (pe mine m-a blocat) lui Bula ca la cei care faceau armata (am facut si eu) li se intarea firul pentru ca erau in perioada aceea in care se intampla asta (tineri sub 20 de ani). Aia cu indesitul este o tampenie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Epilarea cu ceară ca pe picioare, o poti face acasa sau la salon.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceara, doare da face ce trebuie

| dullcat a răspuns:

Parul devine fin doar prin smulgere, ceea ce nu e deloc indicat, de ce ai vrea sa iti traumatizezi in acest fel pielea din zona intima? Pentru alte zone este ok, in functie de nivelul de toleranta al fiecareia, insa pentru zona intima nu. Stiu ca pare greu de acceptat, dar nu e nimic in neregula cu parul ala.Este facut sa fie gros, pentru a ne proteja de bacterii si alte situatii care ne pun sanatatea in pericol.

Societatea actuala promoveaza seximul si corpurile fara pic de par, ceea ce e 100% impotriva naturii. Exista un motiv pentru care de la adolescenta pana la maturitate dezvoltam par peste tot.Nu putem fi adulti cu piele de bebelus. Cand vom invata sa nu mai privim parul ca pe ceva scarbos, de eliminat neaparat, pentru care sa ne si judecam intre noi aiurea, mai ales in Romania, va fi mare lucru.

Poti foloseste in loc de bic un aparat de ras conventional, metalic, cu o singura lama. Taie mult mai curat, nu mai provoaca iritatii, nu se infunda cu par. Il poti curata usor sub jetul de apa, plus dezinfecta, spre deosebire de bicurile din plastic de unica/medie folosinta care aduna bacterii imediat, si te irita din cauza numarului multiplu de lame care-ti agreseaza pielea.

Eu am unul de metal, nuanta cupru si functioneaza foarte bine, iar culoarea e frumoasa, chit ca are aspect masculin.E si mai ieftin sa folosesti asa ceva pe termen lung, fiindca inlocuiesti doar lama, nu arunci tot aparatul la gunoi ca sa-ti cumperi altul. E suficient sa mentii zona ingrijita, asa cum face cineva cand se duce la salon pentru o tunsoare, nu sa razi tot. Daca ti se pare ca parul e aspru, e si din cauza produselor de ingrijire cu nivel ph nepotrivit. Pentru par moale poti pune o lingura de otet de mere intr-o cana cu apa, amesteci si clatesti parul.E valabil si pentru podoaba capilara.

| sabin89 a răspuns:

Era vorba să dea doamnele un sfat și au răspuns mai mult bărbații.

| anonim3247 a răspuns:

Nevasta folosește Bic din ăsta
https://www.mega-image.ro/......ti/p/48516

| notmymonkeys a răspuns:

Wilkinson Intuition Complete sau Wilkinson Hydro 5.
Fiecare din cele 5 lame al capului de ras are câte o bandă de protecție minusculă care împiedică pătrunderea lamei adânc și iritarea pielii (sunt poze pe net).
Rezultatul e perfect, cu condiția ca rezerva să nu fie la limita de uzură.