| abanos a întrebat:

Imi puteti spune mai multe despre ciroza hepatica decompensata? Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o boala foarte grava, ajunsa intr-un stadiu posibil final.
Exista doua forme de decompensare: vasculara si parenchimatoasa. Ele de obicei coexista.
Decompensarea vasculara inseamna ca vena porta (care aduce mancare de la intestinul subtire la ficat) este foarte dilatata, sangele circula in ea cu presiune mare si incearca sa descarce aceasta presiune in alte teritorii. Hipertensiunea portala decompensata se manifesta cu varice esofagiene si sangerare de la acest nivel, marirea splinei si distrugerea de catre aceasta a globulelor rosii si albe, acumularea de lichid in abdomen - ascita.
Decompensarea perenchimatoasa inseamna ca ficatul nu-si mai poate indeplini functiile lui de metabolism si de detoxifiere. Se manifesta prin scaderea nivelului de proteine, ceea ce duce la edeme generalizate, scaderea imunitatii, scaderea capacitatii de coagulare, scaderea capacitatii de vindecare. De asemenea poate aparea icter prin imposibilitatea metabolizarii si eliminarii bilirubinei, sau manifestari ale sistemului nervos central: tremor, somnolenta, agresivitate, coma datorita intoxicarii organismului cu substante pe care ficatul nu le mai poate detoxifia.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UITA-TE PE www.hepatite.ro sau wikipedia