| fufutz a întrebat:

Imi spune si mie cineva cum scap de pistrui?,,. va rog mult... cel mai eficient raspuns Primeste FUNDa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lea09 a răspuns:

Tratamente naturale in special pe baza de lapte, lamaie, caise sau castraveti, pe timpul verii crema UV, incearca si peeling si uite si ceva
1. Amesteca un suc natural de patrunjel cu o cantitate egala de suc de lamaie, suc de coacaze si portocale dupa care adauga lotiunea obtinuta in crema ta preferata si aplica aceasta masca de cateva ori pe saptamana.

2. Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. Apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior.

3. Se prepara un amestec din sucul rezultat in urma pisarii florilor si tulpinilor de papadie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lamaie si miere, peste care se adauga si cateva lingurite de argila pana se obtine o solutie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamana in special seara dupa demachiere.

4. Puteti opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lamaie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

5. Se poate face si un amestec din ceapa si otet (o ceapa taiata marunt si amestecata cu 3 lingurite de otet). Lotiunea trebuie pastrata la frigider si, desi are un efect benefic, trebuie avertizat in privinta mirosului destul de neplacut al acesteia.

si incearca si cu fond de ten, pana cand apar semnele estomparii

2 răspunsuri:
| meriuss a răspuns:

Nu ai cum. poti sa tii faci mai putin vizibili daca nu stai la soare, e ca atunci cand te bronzezi. pielea se protejeaza prin innegrire

| pisikutza123 a răspuns:

Eu am avut pistrui de la soare si am scapat de ei cu suc de lamie, sm stocat o lamie si cu un tampon mam sters si de citeva ori mam dat, funda?