| Ciprian_8875 a întrebat:

In cat timp devine alcoolul nedetectabil in urina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca analiza probei de urina urmareste sa estimeze cat alcool ai consumat, sa stii ca in urina se afla reziduuri de alcool ingerat si din medicamente (gen sirop de tuse) sau chiar si cel inhalat de la produse de curatat (gen spray de geamuri). Pentru rezultate relevante, fa-ti analize de sange!

4 răspunsuri:
| devine a răspuns:

Eu personal nu pot sa-ti zic decat ca, cu o alcoolemie de 1g/l, timpul de injumatatire pentru etanol este de 5 ore. acest timp de injumatatire depinde de alcoolemie, adica creste cu cat alcoolemia e mai mare. la 2g/l de exemplu, devine 10 ore.

| valyb a răspuns:

Cel mai repede dispare berea, maxim 8 ore. Spirtoasele (vodka, tuica sau whisky) ai 48 de ore. Vinul nu stiu exact, dar banuiesc ca daca tii cont de alcool, ar trebui cam in maxim 24 de ore.

| CatalinTPU a răspuns:

O bere e metabolizata de un barbat solid cam intr-o ora, deci daca bea o bere pe ora pentru toata viata lui, el nu va fi niciodata beat! (nici dpdv legal)

| Horia25 a răspuns:

Alcoolemia e vizibila in analiza de sange, nu de urina.