| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp iese o bere din sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

24 ore

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

In mult. Daca vrei sa conduci... stai cel putin 12 ore dupa ce ai baut o bere.

Alte răspunsuri
| sorinadiet a răspuns:

Depinde de ce faci in timpul ala... daca alergi cativa kilometri, faci ceva fiare, bei multe lichide indulcite slab si mai ales sucuri naturale de fructe, aceste lucruri vor face ca alcoolul sa fie "ars" si eliminat din sange mai repede decat daca ai sta sa te uiti la televizor, sau ai dormi! si mananca! daca te refereai la o bere de 500gr, asta ar avea 25 grame de alcool pur, in medie, or 12 calorii cat da alcoolul la ardere, adica 300 calorii, inseamna o ora de alergare usoara, plus 30-40 minute "fiare"...si un adaus de 2-3 litri de suc de grapefruit, portocale, etc...atentie insa: "ulciorul nu merge de multe ori la apa"!

| raluca_2686 a răspuns:

Am citit undeva ca in 3 zile dispare tot alcoolul din sange dar asta nu inseamna ca daca conduci, trebuie sa stai acasa sau sa-ti conduca altcineva masina timp de 3 zile...cam dupa 12 ore dispare efectul.

| pysyk17rasfatat a răspuns:

Dupa 12 ore va zic euwinkingadica daca esti la volan la fiola dupa 12 ore nu mai e nimic

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3 ore daca nu ai mancat nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stati linistiti ca eu am auzit ca in 3 ore dispare o bere nu mai iese nimic la alcooltest

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

24ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In aproximativ 5 ore poti sa conduci. berea iese in 3 ore. dar pana intra alcoolul in sange mai trec 2 ore...asa ca...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In 10 ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am baut 5 beri(500ml) intr-o zi si dupa aprox. 30 de ore mi-a iesit la etilotest 0, 03; deci eu zic ca sta ceva timp in corp berea.Mai bine beti tarie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doua ore

Alte răspunsuri
| stoicul a răspuns:

Salut!

La fiecare persoana in parte difera timpul in care alcoolul iese complet din sange. Trebuie tinut cont de mai multe lucruri: sex, varsta, greutate, cantitate de alcool pur.

Totusi, medicii recomanda ca cei care au baut sa nu conduca timp de 24 de ore pentru a permite alcoolului sa iasa complet din sange.