| AliceAlso123455 a întrebat:

În cât timp poți slăbi 5 kg?(fără sport)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu am slabit 10 kg in 10 zile cand incepusem sa mananc foarte putin. Nu iti recomand sa faci asa ceva, nu e deloc sanatos, respecta mesele si mananca de toate (proteine, vitamine, carbohidrati etc.) dar cu masura.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bondarel99):

10 kg din care 3 erau apa si 4-5 erau reziduri de pe colon.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aveam 62 si am ajuns la 52. Ti se pare ca nu se poate slabi daca nu mananci aproape nimic intr-o zi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bondarel99):

1 kg de grasime are 7700 kcal. Intr-o zi arzi aprox. 2500 kcal.

Deci daca nu mananci NIMIC, arzi 1 kg in 3 zile. Dar cum nu poti sta 3 zile nemancat, arzi mai putin.

Poti pierde pana la 10 kg in schimb, stand nemancat, prin eliminarea resturilor de pe colon. Doar ca nu e grasime.

p.s.: e o CRETINITATE sa nu mananci "aproape nimic" intr-o zi, ca fapt divers. Oamenii care fac asta ca sa slabeasca merita sa-si distruga sanatatea.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am facut asta ca sa slabesc, am avut o perioada de stres si alte probleme.

| Buhh a răspuns (pentru Cosmin86):

1 kg grasime are 9000 kcal pentru ca 1 gr de grasime are 9 kcal.
O femeie nu arde 2500/zi
Nu mai vb aiurea din pom!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Buhh):

Dar cat arde? Stii tu ce metabolism are?

| RAY a răspuns (pentru Buhh):

1 kg grasime are 7700 de calorii sau 7000 ca vorbim si de retentia de apa
https://www.dietetik.ro/......14437.html

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Este imposibil sa slabesti 1kg per zi, posibil eliminai multa apa

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Mai mult decat 2000 de calori nu poti slabi nici daca manci nimic

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Uite ca eu am slăbit.
Acum ca mănânc normal am revenit la greutatea aceea (~60).

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Imi pare rau dar stiintific vorbind asa ceva e imposibil, nu ai cum sa arzi 7700 de calorii pe zi nici daca faci maratoane de cateva ore fara oprire, ai pierdut multa apa, transpiratie, ai fost des la wc etc dar grasimi imposibil

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu sa iti dau explicatie stiintifica si nici nu ma intereseaza, dar daca iti spun ca am dat jos 10 kg, pai asa e. Am avut o perioada nasoala, dar de obicei nu fac chestii care sa ma imbolnaveasca. Ia incearca sa traiesti cu aer si apa, ocazional cateva inghitituri de mancare si vezi cum slabesti, mai ales daca ai o greutate peste cea medie a ta. Nu de alta, dar am impresia ca ma faci mincinoasa si crezi ca stiintele exacte se aplica la toata lumea. Nu draga, suntem diferiti, niciun organism nu e la fel.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Draga este imposibil sa slabesti, biologic nu poti asa ceva, 7700 de calorii nu se pot arde zilnic, cum isi explici ca omul poate trai 30 de zile fara mancare? pentru ca organismul privat de hrana consuma mai putin, pentru a consuma 7000 de calorii pe zi trebuie sa fi foarte gras undeva la 600, 700 de kg sau sa alergi vreo 10, 11 ore ceea ce tu nu ai facut, nu draga nu suntem diferiti, organismele noastre functioneaza la fel si fiecare are o rata metabolica diferita pentru ca difera inaltimea si kg, dar de ce nu repeti experimentul? eu unul las repeta, stai infometata 3 zile si daca slabesti 3 kg te cred, desigur nu sa bei apa si apoi sa o elimini ca asa slabesc si eu si 3 kg de apa

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Esti foarte amuzant, ce sa zic laughing)
Imi spui tu mie ca ceva ce am patit e imposibil...Doamne fereste, am trait sa o vad si pe asta laughing

Nu iti contest inteligenta, de ce nu esti la medicina in loc sa stai toata ziua pe TPU? Geniile ca tine ar trebui sa serveasca lumea, nu sa piarda timpul...

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Uite repeta experimentul si te cred, simplu, nu ca nu te cred si nu cred ca au fost grasime, eu despre asta vorbesc, poate cantarul defect cine stie in orice caz eu unu as repeta experimentul in locul tau si da am mancat o saptamana pana in 1000 de calorii si am slabit un 1kg, exact cum ma si asteptam

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Nu ma intereseaza ce a fost, apa, grasime, la naiba, nu conteaza, m-am cantarit dupa 10 zile si aveam -10 kg.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Pe mine ma intereseaza ca ai facut o afirmatie care sfideaza biologia umana, ar fi un miracol daca am putea face asta, sa slabim un 1kg per zi de grasime, se incearca ca grasimile sa fie eliminate prin scaun, daca ai avut diaree te cred elimini multa apa

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Atunci mai cauta si alte miracole din astea inainte sa il iei pe nu in brate...

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu exista miracole sa stii, tu nu ai slabit 10 kg de grasime asta e clar sunt convins ca apoi ai vazut si tu ca greutatea a revenit la cum a fost, apropo greutatea sa mentinut?

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Da

| RAY a răspuns (pentru Cosmin86):

Ce resturi avem pe colon de ar putea explica 10 kg de pierdere?

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu, niciodata nu m-a preocupat greutatea mea.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Albinutele sunt slabe de fel dar viespile sunt slabute rau de tot

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu am fost niciodata grasa, dar nici slaba, mi-e bine asa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru RAY):

Http://www.doctorulzilei.ro/......u-de-boli/

Mai cauta pe net... asta e o reclama la un produs, dar am gasit si alte articole.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bondarel99):

Se numeste glicogen, dããã. Ca si glucoza, când mananci o ciocolatã intreaga ca Sparta si in cateva ore ai 1kg in plus.

| Luca2023 a răspuns (pentru Bondarel99):

Ai dreptate. Am trecut si eu prin asta. De la 85 la 75 in poate mai Putin de zece zile. Cand treci prin probleme si nu mananci sigur slabesti. Nu inseamna ca trebuie transformat in dieta dar nici sa nu accepti ca nu e posibil.

| RAY a răspuns:

5 ori 7 =35 de mii de calorii, media e de 2000 de calorii per zi, cam in 15 zile sau 30 de zile in mod sanatos, nu recomand 5kg in 15 zile si un 1kg per saptamana de grasime, atentie a elimina apa =nu inseamna slabire nici a transpira, vorbesc de grasime pura

| CleanHeart a răspuns:

Depinde de activitatea ta si ce mananci, iti recomand jurnalul alimentar de pe M. play

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam 0,2-0,5kg ar fi bine pe saptãmânã

| georgestanciu a răspuns:

Depinde de tine.

| unforgettablee a răspuns:

Dacă îți stabilești un program de mese fixe pe care să le respecți cu strictețe, dai jos într-o lună cam 4-6 kg.