| Girly97 a întrebat:

In cazul tabletelor masticabile de vitamina C se poate manca/bea imediat dupa administrare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

A spus masticabile, nu care se sug
NUMAI pentru alea care se sug (faringosept, septolete omni, etc.) NU trebuie sa mananci/bei imediat pentru ca se spala din gat si nu mai au efect decat partial

DA, poti sa mananci, insa eu as merge pe pastile solubile, aia e cea mai buna solutie de asimilat (fiind lichid si MULT, au mult mai mult timp in intestinul subtire sa se absoarba tot, tot)

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da. In general nu este bine sa mananci sau sa bei dupa ce iei pastile pentru gat pentru ca ele contin un dezinfectant si astfel l-ai elimina prin pasajul alimentelor sau apei. Vitamina C se absorbe dupa ce inghiti ce mesteci, nu are treaba cu mancarea sau cu apa

| baru a răspuns:

Da, se poate. De ce nu mergi pe naturale? Tabletele nu sunt indicate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, chiar e indicat, că fac aciditate în burtă.

| Iote a răspuns:

Da.