| anonim_4396 a întrebat:

In ce consta testul papanicolau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

In prezent un control ginecologic, presupune si efectuarea testului Papanicolau. Despre ce presupune acest test ti s-a raspuns deja, dar important este de ce se face acest test? Testul se face pentru a se putea depista precoce cancerul de col uterin, una din cele mai raspandite forme de cancer din lume. Fiecare femeie, pentru a se poteja, trebuie sa faca acest test o data pe an si astfel nu va avea surprize neplacute. Trebuie depasita jena ce presupune un control ginecologic si sa ne aparam sanatatea. Fac aceasta recomandare si pentru toate fetele si doamnele ce navigheaza pe TPU, sa faca acest test cat mai curand posibil, eu l-am facut deja in luma martie din acest an. Curaj si actionati cat mai curand posibil, prin realizarea acestui control de rutina. Pentru semnatarea intrebarii aceiasi recomandare de a face acest control in cel mai scurt timp. Multa sanatate tuturor.

mariana
| mariana a răspuns:

Costul unei consultatii ginecologice, in care este inclus si testul Papanicolau, este variabil, in raport de locul in care acest test se realizeaza. La unele cabinete particulare, pretul ajunge pana la 150 lei, eu atat am platit pe consultatia la care am facut referire in raspunsul meu anterior. Oricum fiind necesar el trebuie facut. Poti insa sa incerci ca medicul de familie sa-ti faca trimitere la un cabinet ginecologic din Policlinica si apreciez ca acesta ar trebui sa se faca gratuit ori la un pret relativ rezonabil. Multa sanatate.

| pisi dy a răspuns:

Se " periaza " cateva celule de pe colul uterin, se interpreteaza morfologia celulelor sa se vada daca sunt modificari periculoase. Nu doare, este rapid si obligatoriu pentru fiecare femeie. Trebuie sa mai stii ca nu ai voie sa faci sex inainte, sa faci dus intravaginal, si iti recomand sa te duci epilata sau macar "tunsa"( ca stiu niste exemple...). Inainte de a intra la ginecolog fa pipi si te stergi cu un servetel obisnuit, fii relaxata, ca n-are de ce sa-ti fie frica. Daca ai facut un tratament cu tetracicline in ultimele 2 saptamani sau iei digitalice pot apare modificari. A, si sa stii data ultimei menstruatii, caci te vor intreba acolo. Sanatate!

| ellene a răspuns:

Am citit raspunsurile si m-am lamurit din multe puncte de vedere... dar cat costa testul acesta, pe langa consultatie?

| Hrisca_Cami_1978 a răspuns (pentru ellene):

Consultatia costa 80 si testul papanicolau 60.

| JustArmy a răspuns:

Daca sunt virgina pot sa-mi fac testul papanicolau? sau se face numai la fetele care nu mai sunt?

| giovana a răspuns:

Se recolteaza secretie din colul uterin si se analizeaza. Dureaza cateva secunde recoltarea, nu este dureroasa sau neplacuta, dar este obligatorie, pentru linistea si viata ta.

| mamidvd a răspuns:

Testul costa de la 10 Ron(la spitalele de stat/maternitati) pana la 100 Ron la clinicile particulare.

| Liana_Herbszt_1948 a răspuns:

Testul consta in recoltarea de celule din suprafata colului uterin prin obtinerea unui frotiu( o lama care contine celule cervicala din biopsia colului uterin.