| 334499 a întrebat:

In ce grad de handicap m-as incadra cu schizofrenie paranoida cu ramolire progresiva si de ce pensie as putea beneficia? Se poate pune problema unui insotitor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| 334499 explică:

Acel moment de slabiciune venise si intr-un moment nu foarte bun: la pubertate.Nu prea intelegeam eu foarte multe pe atunci dar stiam ca trebuia sa vorbesc cu cineva despre asta.Fiind un baiat cu ochelari si putin mai plinut a fost foarte usor sa cad. Ajunsesem sa vorbesc foarte repede cand voiam iar rautatile n-au intarziat sa apara.Am incercat sa repar ce nu era de reparat si am inceput sa mi pierd increderea treptat in mine.

| SarmalutaPuternica a răspuns (pentru 334499):

Te rog da-mi idul de mess te rog vreau sa te ajut sa te stiu bine sa vorbesc mai mult cu tine sa mi te descarci mielove struck

| 334499 explică (pentru SarmalutaPuternica):

Uite imi fac unul pentru tine ca sa putem vorbi.cati ani ai? ti-am trimis si 2 mesaje private.

| 334499 explică (pentru SarmalutaPuternica):

Adrian334499 e id-ul de yahoo messenger

| SarmalutaPuternica a răspuns (pentru 334499):

Ok multumesc

| SarmalutaPuternica a răspuns:

Vreau sa te intreb dar sa nu te superi pe mine de la ce ai facut aceasta boala te-ai nascut cu ea sau de la ce ai dobandit-o?

| SarmalutaPuternica a răspuns:

Ce este schizofrenie paranoida cu ramolire progresiva prin ce se manifesta?

| 334499 explică (pentru SarmalutaPuternica):

Nici eu nu prea sunt sigur de diagnosticul pe care il am ..in mare mi s-a accentuat aceea fobie de a vorbi cu oamenii, frica de a fii judecat, frica de respingere.Nu stiu daca o sa intru sau nu in faza irecuparabila dar pe ai mei nu-i simt a fii langa mine in momentele astea cu consolare, gandindu-se mai mult la rusinea pe care le-am adus-o.Nu pot sa stau intr-un mediu care imi face rau.Am vrut de foarte multe ori sa plec din orasul asta. Acasa nu ma simt bine deloc.Ieseam de la servici obosit si in fiecare zi ma gandeam cum sa fac sa am liniste cand sunt liber.Ma gandeam cu groaza ca acasa nu e chiar acasa. Cand am vrut sa plec prima data de acasa pentru ca imi gasisem un loc de munca in tara m-au oprit si m-au internat la nebuni.Inteleg ca nu sunt locuri de munca in tara dar nici sa imi tineti morala voi ca parinti in fiecare zi pentru orice nimic.Numai mama mai tine cu mine si imi spune ca "oricum taicatu' o sa faca ce vreau eu!" Toata familia acum simt ca ma ignora si nu mai da nici 2 bani pe mine.Cum sa n-am motive sa ma sinucid? I-am rugat sa nu-mi mai bage pastile iar ei au continuat sa mi bage in cafea dimineata.Cat timp nu luam pastile ma simteam normal si simteam cum trec peste unele situatii dar cu pastile parca sunt tranchilizat si nu mai gandesc la capacitate maxima. Poate nu cedam daca nu luam nenoricitele alea de pastile. Poate aveam alta soarta daca in clasa a 8-a cand plangeam si le aratam cat sunt de nefericit si le ceream sa merg la un psiholog nu ma ignorau.Am incercat sa inteleg de ce sunt asa si vedeam ca empatia era cea care lipsea alor mei.Am incercat sa inteleg boala citind si ducand o viata normala dar de iesit in oras sa dansez si sa fiu printre cei de varsta mea nici pana la varsta asta n-am avut curajul sa incerc.Ma tot gandeam cand eram inca angajat cum sa fac lucrul asta si sa ma reintegrez dar acum parca e la kilometrii distanta acest. vis.

| SarmalutaPuternica a răspuns (pentru 334499):

Te rog linisteste-te sunt aici pentru tine sa nu faci nicio prostie caci eu ma gandesc la tine strainule si am constinta incarcata daca tu faci vreo prostie vreau sa-ti spun ca si eu sunt ca tine retrasa n-am prieteni toti ma considera ciudata si sunt marginalizata de colegi ca sunt diferita in ideea ca nu sunt ca ei am un caracter deosebit sunt cuminte sunt diferita de societate n-am anturaje nu fumez nu fac ca ei nu ma comport ca ei de aceea ma marginalizeaza dar daca tu nu esti bolnav de ce te indoapa cu pastile? E revoltator pentru inceput te rog din suflet sa nu te mai gandesti cum ca ai fi schizofrenic pentru ca puterea gandului e foarte mare eu pot sa-ti spun garanatat ca tu nu esti bolnav e doar o confuzie la mijloc pentru ca tu esti izolat ca mine asta te face sa crezi ca esti bolnav dar nu esti pentru ca nici eu nu sunt tu esti special ca mine se vede clar nu esti ca societatea nu te mai gandi la prostii eu sunt aici pentru tine nu cred ca esti bolnav totul tine de gand gandeste pozitiv sa nu te mai aud ca est bolnav n-ai cum sa fii si eu traiesc ca o pustnica nu ies afara n-am prieteni traiesc izolat ceilalti fac ironii la adresa mea dar cu toate astea gandesc pozitiv ceea ce te rog sa faci si tu. nu as putea sa ajung in situatia in care sa fie prea tarziu trebuie sa te salvezi trebuie sa fii optimist daca tu traiesti nu traiesti in zadar asculta-ma nu suntem aici intamplator tu ai o misiune pe acest pamant eu la fel tot ce-ti ramane este credinta credinta te ajuta sa treci cu bine ma rog in fiecare seara si crede-ma minunile exista roaga-te ai credinta nu-ti pierde speranta si ai sa vezi viata o sa se schimbe si nu mai avea aceasta gandire toxica anxioasa.

| Wehrmacht a răspuns (pentru 334499):

Nu ai nimic.Documenteaza-te despre psihiatrie.A tot fost folosita ca arma.Sunt o gramada de "diagnostice" care nu pot sa fie justificate si care descriu un comportament logic, dar care nu este acceptat.
Imi spui si mie te rog unde ai fost internata si cine te-a internat asa?

| 334499 explică (pentru Wehrmacht):

Spitalul judetean Tulcea si apartin de doctorul Tatu Mihai

| 334499 explică (pentru Wehrmacht):

M-am documentat dar cu cine sa ma inteleg? Doar cu voi ceilalti care chiar va mai informati de pe internet si stiti in ce lume traim. Fiecare dintre noi stie care este adevarul despre lumea asta dar unii prefera sa inchida ochii ..Imi aduc aminte la ultima internare cum zicea Tatu care era cu un psihiatru mai tinerel cu el cand a venit sa ma viziteze.("-Asta a fost profesor") la care doctorul mai tanar cand dadeau sa plece : Tu nu esti la fel de bolnav ca ceilalti de aici.Ca am obtinut un post de informatician pentru 1 luna si n-am predat, decat am tinut 1 ora la o clasa de copii(erau mici) si incercam in colaborare cu profesoara de informatica sa montam niste camere de supraveghere, nu cred ca poti sa spui ca am fost profesor.

| SarmalutaPuternica a răspuns (pentru 334499):

De ce la mesajul meu n-ai raspuns? Si eu la fel ti=am zis ca n-ai nimic.De ce n-ai raspuns la mesajul meu?

| SarmalutaPuternica a răspuns (pentru SarmalutaPuternica):

Bine ca la oamenii nepasatori precum wehrmacht le raspunzi mie nucrying(eu am pus suflet pentru tine nu am dat un raspuns asa fara sentiment.

| 334499 explică (pentru SarmalutaPuternica):

Pai din clasa a 7-a m-am izolat complet de lume adica neiesit in oras, neavand activitati normale unui copil de acea varsta, neavand prieteni.Am o bunica care a luat si ea tratament de la domnul doctor Tatu si acum e la pat nemaiputand sa mearga si suferind si de diabet zaharat. Daca stau sa ma gandesc bunica a fost cea care s-a implicat cel mai mult in viata mea pana in clasa a 8-a.Venea la scoala, a fost cu mine cand trebuia sa dau examenul de capacitate(testele nationale de acum), venea la scoala sa rezolve "conflicte". Capatasem la un moment dat si o porecla din teribilism care clar nu ma caracteriza happy dar inainte de asta am avut eu un moment de slabiciune care incetul cu incetul m-a indepartat de colegi si invatat.