| dimitris2018 a întrebat:

In ce lichide poate trai cat mai mult timp lichidul seminal si sperma, in afara de corpul uman? Daca exista un medic ginecolog doresc sa ma contacteze lasati-mi o adresa de email de servici

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Un medic nu va avea interes sa te caute pe tine. Daca ai nevoie, tu trebuie sa il cauti pe el.Si daca iti va lasa adresa de e-mail de la serviciu, cel mai probabil va avea pretentia sa il vizitezi la cabinet.In fine, daca te intereseaza un raspuns, atunci poti citi si aici.Nu cred ca este necesara o sesiune particulara.

Cred ca vrei sa stii in ce medii lichide pot trai SPERMATOZOIZII, deoarece lichidul seminal mentionat de tine deja este lichidul care poate contine spermatozoizi si este mediul lichid propice pentru acestia.

Lichidul seminal, pe langa alte componente, poate contine si spermatozoizi, dar nu este obligatoriu- vezi anumite conditii medicale, vasectomie etc.Deci lichidul seminal si spermatozoizii necesari formarii unei sarcini nu sunt una si acelasi lucru, insa lichidul seminal poate contine spermatozoizi.
Daca ejacularea are loc in exteriorul vaginului, spermatozoizii "mor" atunci cand lichidul seminal se usuca; depinzand de suprafata, material, temperatura, intre 10 si 30 de minute.
Orice mediu lichid cu un pH ridicat sau cu o anumita componenta chimica este fatal pentru spermatozoizi.Inclusiv apa ii face neviabili, deoarece in contact cu aceasta, spermatozoizii sufera un soc osmotic.
In vagin, insa, pot trai pana la 5 zile, asta daca vorbim de un vagin cu un pH cu valori normale, cu secretie sanatoasa si fara implicarea anumitor agenti chimici precum spalaturi vaginale cu anumite produse, tratamente cu ovule sau metode contraceptive pe baza de spermicide etc.

In urma unor studii facute de studentii unei facultati din Statele Unite, se pare ca apa distilata ar fi un mediu in care supravietuirea spermatozoizilor ar fi posibila pentru o perioada mai lunga, insa vorbim doar de cateva ore.In plus, vorbim de conditii sterile de laborator...

Daca ar fi fost atat de simpla stocarea spermei astfel incat sa ramana viabila o perioada indelugata prin metode simple, ieftine si la indemana, nu s-ar mai fi folosit metoda criogenarii.
Chiar si in laborator, in conditii speciale de incubator, exista un maximum de 72h pentru inseminarea femeii.Trecuta aceasta perioada, spermatozoizii nu mai sunt viabili.