| CinevaAnonimă a întrebat:

In ce relatie se afla hlicobacter pylori cu hemoglobina? Am auzit ca o distruge.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Tu sper ca stii ca infirmierele nu au nici un fel de studii medicale si majoritatea nu au terminat nici liceul deci stiu biologie mai putin decat cel mai prost absolvent de liceu.
Poti avea anemie intr-o infectie severa cu Helicobacter pylori prin inhibitia absorbtiei fierului, dar asta se intampla foarte rar. Daca ai eliminat toate cauzele de anemie (alimentatie incorecta, pierderi excesive de sange, boli hematologice, infectii cronice, boli autoimune, boli maligne, etc) si esti infectata cu helicobacter, poti considera ca anemia (usoara intotdeauna) este data de aceasta infectie, prin mecanismul pe care tocmai ti l-am spus. Dar, in acest caz, eradicarea Helicobacter pylori (cu antibiotice, dupa confirmarea infectiei) va duce la corectarea rapida a anemiei (in maxim o luna de alimentatie corecta)

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In nici una. Helicobacter pylori se gaseste in lumenul stomacului si nu patrunde niciodata in circulatia. Hemoglobina nu ajunge, in mod normal, in lumenul stomacului. Deci cele doua nu se intalnesc. Unde ai auzit ca o distruge?

| CinevaAnonimă explică (pentru Brigaela):

De la o infirmiera. Cica din aceasta cauza am anemie.

| HazelEyes77 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Tu sper ca stii ca infirmierele nu au nici un fel de studii medicale si majoritatea nu au terminat nici liceul deci stiu biologie mai putin decat cel mai prost absolvent de liceu.
Poti avea anemie intr-o infectie severa cu Helicobacter pylori prin inhibitia absorbtiei fierului, dar asta se intampla foarte rar. Daca ai eliminat toate cauzele de anemie (alimentatie incorecta, pierderi excesive de sange, boli hematologice, infectii cronice, boli autoimune, boli maligne, etc) si esti infectata cu helicobacter, poti considera ca anemia (usoara intotdeauna) este data de aceasta infectie, prin mecanismul pe care tocmai ti l-am spus. Dar, in acest caz, eradicarea Helicobacter pylori (cu antibiotice, dupa confirmarea infectiei) va duce la corectarea rapida a anemiei (in maxim o luna de alimentatie corecta)

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu se afla in relatie directa. Dar se spune ca ar avea o legatura cu anemia feripriva de cauza necunoscuta si deficienta de vitamina b 12. Deci are un spectru larg de efecte negative.