| AndreeaShrott a întrebat:

In cele din urma am fost la control si rezultatul a fost cel asteptat... trebuie sa pot ochelari... Am miopie mica, la ochiul stang -1, iar la cel drept -0.25.Daca voi purta ochelari in va trece? Cat timp va trebui sa port?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, miopia nu trece, ci avanseaza. Vei purta ochelari toata viata (sau ii vei schimba pe la 19 ani cu lentile de contact)

| wforweirdo a răspuns:

Nu,miopia nu se vindeca. Decat prin operatie. Daca nu-ti faci operatie, trebuie sa porti ochelari pe vecie, adica trebuie sa ai grija, dioptriile vor continua sa creasca oricum, pana la un moment dat. Dar de vindecat nu se vindeca.

| Adelina9990 a răspuns:

Vreo 3-4 ani