| immaBeast a întrebat:

In copilarie am trait niste traume care m-au afectat destul de mult la varsta aia, din clasa a 1-a m-am inchis in mine de tot, de prin clasa a 4-a. a 5-a am inceput sa ma balbaiesc foarte rau.
In prezent ( am 21 de ani ) am ramas exact la fel ca in copilarie, foarte timid, antisocial si balbait.
Sunt de parere ca problema cea mare este balbaiala, cred ca asta ma face timid si retras, faptul ca nu ma pot exprima cand si unde vreau eu fara sa-mi fie rusine si frica sa deschid gura.

Intrebarea : Unde merg prima data, la psiholog sa vorbesc cu el despre trairile mele din copilarie nu tocmai fericite sau la un logoped sa vad daca se mai poate " repara " ceva, sa vorbesc mai bine, mai clar, mai fluent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Knu a răspuns:

Parerea mea este ca intai sa mergi la psiholog pentru a avea o discutie cu el pe tema asta. Eu cred ca te va ajuta enorm in a-ti castiga increderea in tine (si nu numai) si cred ca, odata cu asta, si problema cu balbaiala se va atenua.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Parerea mea este ca, intai ar trebui sa rezolvi CAUZA si dupa aceea efectul.
Trebuie sa incerci sa mergi inapoi in timp in copilaria ta: ce-, cand- si cum s-a intamplat acel eveniment (probabil sperietura) in urma caruia ai inceput sa fii timid si sa te balbai.
Cateva discutii cu un psiholog te-ar putea ajuta, dar cel mai mult te pot ajuta parintii si rudele tale apropiate, care stiu ce intamplari ar putea intra in discutie.

Daca dai de acel eveniment si il revezi in fata ta in detalii marunte, atunci ti se va constientiza cauza problemei si vei simti imediat o usurare sufleteasca, dupa care nu vei mai fi timid, nu vei balbai si ti se va schimba intreaga viata.
Secretul este sa-ti apara aceea scena care a provocat problema, pe care - regandind in detalii mici - s-o retraiesti ca pe un film. Iti vei da seama ca e vorba de intamplarea cautata, fiindca brusc vei simti o eliberare de frica ce te cuprinde acum. (metoda lui S. Freud, parintele psihologiei si psihoanalizei).

| Socke a răspuns:

Incearsca sa uiti traumele avute in copilarie.Adica s-au intamplat aia e, nu poti sa dai timpul inapoi.
Poti mai intai sa vorbesti cu prieteni buni ca sa-ti mai rezolvi problema cu balbaitul sau chiar singur acasa sa zic sa citesti ceva/vorbesti singur incet si clar fara sa te balbai.
Poti sa mergi si la pshiholog ca sa uiti mai repede traumele avute.
La logoped, nu stiu.Eu zic ca poti sa rezolvi asta si singur.Incearca sa vorbesti incet si clar singur(stiu suna ciudat), iar dupa aia si cu persoane apropiate.