| AniAnaAne a întrebat:

In iunie si iulie menstruatia mi-a venit la timp insa nimic ca de obicei. Durerile au fost mult mai reduse fata de celelalte luni, menstruatia a fost de culoare maronie, foarte redusa cantitativ si m-a tinut doar 2 zile.In aceste 2 luni am avut 2 contacte sexuale, neprotejate, insa fara finalizare inauntru.Deci credeti ca poate fi vorba de o posibila sarcina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Să faci URGENT un test de sarcină - e POSIBIL să fi avut "ciclu peste sarcină" ( în ambele luni )!

"Ciclul peste sarcină" ţine DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi are culoare maronie/brun-roşcat ( deci este închis la culoare ) - de obicei este lipsit de simptome premenstruale şi vine cam la acelaşi interval la care ar fi trebuit să vină menstra "normală"!

Pentru alte detalii, vezi articolele de la pagina :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://kidz.garbo.ro/articol/Sarcina/5410/Menstruatia-peste-sarcina.html

http://www.copilul.ro/......a5650.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială", să faci URGENT un test de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Chiar şi în cazul unor teste NEGATIVE, recomand un control ginecologic, deoarece NU este „normal" un ciclu de DOAR 2 zile ( şi slab cantitativ )!

Cam asta ar fi...

| AniAnaAne explică (pentru bursuc001):

Am facut test, a iesit negativ, insa cu siguranta trebuie sa ajung si la medic.Multumesc de ajutor!

| bursuc001 a răspuns (pentru AniAnaAne):

Cu plăcere! Mersi pentru "fundiţă"!

Sper că testul de azi l-ai făcut din PRIMA urină de dimineaţa ( FĂRĂ să urinezi peste noapte ), cum spuneam mai sus!

Apoi, să REFACI testul peste 3 zile ( adică duminică sau luni ) - pentru CONFIRMARE!

Să mergi TOTUŞI şi la ginecolog, deoarece pot fi alte "probleme" medicale!

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Faci test de sarcină, dar mai degrabă o infecție sau altceva este de vină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Spre linistea ta, fa un test de sarcina ca sa te convingi, nu e exclusa o anumita infectie, asa fuguta la medic cat mai repede!
Pa, pa!