| Mihaela2022 a întrebat:

În luna februarie am avut coronavirus. Tuşeam fără oprire si am sunat la ambulantă.
Am fost diagnosticată cu pneumonie din cauza infectiei cu coronavirus.
Am fost internată o lună.
Dupa 8 luni am facut o radiografie si mi-au iesit niste leziuni la plamani.
Nu fumez!
E normal ca de atâta timp să nu-mi treacă?
E posibil ca acele leziuni sa ma afecteze mai târziu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se pune problema ce fel de leziuni sunt. Pot fi calcifieri, zone în care plămânii au decis să repare astfel o gaură creată de boală. Acelea sunt permanente și definitive. Dacă desfășori suprafața plămânilor tăi pe un plan iese un teren de fotbal. Astfel o zonă cu leziuni, depinde cât de mare este. Un medic pneumolog, ar trebui să dea un diagnostic referitor la natura aceestor leziuni, și dacă este cazul să indice un tratament. Capacitatea de procesare a oxigenului și a bioxidului de carbon este afectată și acum. Astfel există un aparat care poate fi cumpărat, 100-300 lei care măsoară pulsul și gradul de oxigenare a sângelui în procente.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Din ce anuntau medicii, e posibil sa nu ti se mai vindece niciodata.

Nu sunt medic, dar cred ca leziunile alea te fac sa obosesti repede la orice efort.

| dinaprilie a răspuns:

Nu am nici o idee daca si cand. Ce iti pot spune este o intamplare similara si dupa 1 an a inceput sa se mai vindece. poate ai noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ti s-a vindecat ce s-a putut vindeca, o sa ramai asa cum esti acum toata viata