| almaz a întrebat:

Țin să menționez că nu sunt din România, adică nu am cetățenia română, nu am card-ul de SĂNĂTATE, asigurare medicală, etc...

Am nevoie de o consultație medicală, cum să procedez în cazul meu? Nu-mi recomandați vă rog clinicile private fiindcă sunt prea scumpe pentru bugetul meu limitat, (mi-au zis la telefon 180ron pentru 1-consultație).

Eu aș vrea să merg la un spital de stat, (județean, militar, nu contează ce spital) unde este medicul specialist de care am eu nevoie, și aș crede că la un spital de stat ar trebui să fie taxele mai joase, față de un spital de STAT.

Întrebarea mea este dacă spitalele te STAT din România sunt doar pentru cetățenii români care merg cu îndreptare de la medicul de familie și merg gratis în baza cardului de sănătate, sau nu? pot oare merge eu ca străin într-un spital de stat pe cont propriu?
Sper ft mult că am fost înțeles....mulțumesc))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| almaz explică:

Proctologia este o subspecializare din chirurgie generala. In Romania sunt foarte putini medici care practica doar proctologie (fiindca sunt in general foarte putini medici si atunci e greu ca unul sa faca doar aceasta bucatica), asadar este extrem de probabil ca in Constanta sa nu exista nici un medic doar proctolog. Te va consulta un chirurg generalist.

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Policlinicile de stat (si cele de pe langa spitale si cele independente) pot oferi consultatii cu plata. Tarifele sunt ceva mai mici, insa, in functie de specialitate si necesar, poti sa platesti chiar si o jumatate din suma de care zici. Trebuie insa sa mergi acolo si sa faci o programare in limita locurilor disponibile (au prioritate asiguratii) si apoi sa te prezinti la programare. Tot acolo vei afla tariful. Uite cam care sunt tarifele: http://www.spitalul-elias.ro/Sectii/Ambulator/Tarife-Servicii-Ambulator.htm

| almaz explică (pentru Brigaela):

Am nevoie de o consultație și stabilirea diagnozei la un medic proctolog, am sunat azi la mai multe clinici private, tarifele sunt cam 200-250 ron, cel mai ieftin am găsit cu 180 ron. Acuma aș vrea să merg la o policlenică de STAT sau la un spital de STAT sperând să fie mai ieftin. Vreau mâine la prima oră să merg la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta, sunt din Constanța.

| Brigaela a răspuns (pentru almaz):

In Constanta este o policlinica cu plata, dar poti incerca si in spital, daca are policlinica. Nu stiu insa daca te va consulta tot maine, in pliclinica spitalului unde lucrez eu, consultatiile cu plata primesc programare peste 3-4 saptamani (din cauza ca este foarte solicitata de asigurati).

| almaz explică (pentru Brigaela):

M-am uitat pe site-ul policlinicii, și nu prea găsesc acolo medici proctologi. Poate instituția nu deține așa medici (specialiști)?

| almaz explică (pentru Brigaela):

Mai este și spitalul de stat al căilor ferate, să merg oare acolo?

http://www.spitalcfconstanta.ro/

| Brigaela a răspuns (pentru almaz):

Pe siteul lor scrie nu acorda consultatii neasiguratilor decat in situatii de urgenta.

| almaz explică (pentru Brigaela):

Eventual eu aș putea, să merg mâine la facultate după o adeveriță care-mi confirmă că sunt student, ulterior aș merge la casa de asigurari de sanatate și cei de acolo mă introduc în sistem, fără să-mi acorde card de sănătate. Mai departe merg la medicul de familie și vede că am statut asigurat în sistem, și în baza la acest fapt îmi poate oferi îndreptare către medici gratis, și consultația s-ar fi valida în baza trimiterii. Așa am mers anul trecut de 2 ori la medic de stat, într-o instituție la fel de stat, ba chiar mai mult...am primit și o recetă în baza căreia am primit medicamente gratis de la farmacie.

Acuma nu procedez la fel fiindcă durează cam o săptămână până îmi fac toate documentele, dar problema la mine progresează de la o zi la alta, de a ceea merg pe cont propriu fără să aștept prea multe. Mâine mă duc la policlenică, sper să fie ok.

| almaz explică:

Proctologia este o subspecializare din chirurgie generala. In Romania sunt foarte putini medici care practica doar proctologie (fiindca sunt in general foarte putini medici si atunci e greu ca unul sa faca doar aceasta bucatica), asadar este extrem de probabil ca in Constanta sa nu exista nici un medic doar proctolog. Te va consulta un chirurg generalist.

1 răspuns:
| Irinelp a răspuns:

Dacă ești dintr-o tara europeana poți merge la spitalul de stat, din moment ce în România asigurarea nu este încă obligatorie, orice cetățean european care se afla intr-o alta tara care aparține uniuni europene are aceleași drepturi ca cetățenii din acea țară. Din ce tara Ești?

| almaz explică (pentru Irinelp):

Sunt din R.Moldova, în România sunt student și am permis de ședere. (mai am și cetățenia, doar că numa-i certificatul de naștere, dar ce folos că nu am nici medic de familie nici card de sănătate)

| Irinelp a răspuns (pentru almaz):

Dacă ai cetățenia poți merge la orice spital de stat, în România asigurarea nu este încă obligatorie.

| almaz explică (pentru Irinelp):

Am doar certificat de naștere românesc, cu CNP și atât. nu am adresă sau buletin, o să fiu trimis dintr-o ușă în alta, cu așa succes merg direct la privat))))