| Mosotti a întrebat:

In sept 2016 am facut testul de toleranta la glucoza la recomandarea medicului. S-a luat glicemia printre altele la 30 si 60 de minute dupa ce am baut glucoza.
Eu am impresia ca cei de la lab au inversat probele:

La 30 minute pe ap personal a dat 149, la ei a dat 161 insulinemie 47, 5 (nu conteaza care e range, conteaza trendul doar)
La 60 min mie a dat 173, la ei 144 insulinemie 59, 2

Ap era bun ca pe nemancate a dat la mine 97, si la ei a dat 96. Plus ca era verificat si cu alte aparate acelasi model, deci excludem o defectiune.
La trei ore pe ap a dat 64 si lor 65, deci si aici e okey.

Observ ca e pe dos cam! Adica banui ca daca la mine a dat la o ora mai mare ca la juma de ora, asa ar trebui sa le fi dat si lor chiar daca valorile nu erau exact la fel fata de pe ap meu, adica trendul trebuia sa fie acelasi.
Adica de ex daca la mine la 30 min era 149, lor sa le fi dat 140 sau 155.
Iar la o ora daca la mine era 173, la ei sa fie 160 sau un 185, asa in mare.

Voi ce parere aveti? Am dat si insulinemiile ca poate e vreun indiciu si ala adica daca la 161 trebuia sa fie 59, 2 si asa mai departe, sau e corect cum apare.

Ei au zis ca nu le-a inversat adica aia de la receptie, dar ce stiu eu ce au facut ei la lab acolo.

Eu in aproape 5 ani nu pot sa imi dau seama care e adevarul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Zartbitter a răspuns:

E bine să fii sceptic, însă în același timp cred că e important să înțelegi că, cel puțin teoretic, e mai probabil ca o persoană care face asta zi de zi pentru zeci de oameni și are și calificările necesare să facă o treabă mai bună decât o persoană care are semnificativ mai puțină experiență și poate și unelte mai puțin performante.

Zic așa, la modul general, ca abordare. Nu cred că tu ai făcut ceva greșit însă cred că dacă dintre tine și personalul medical cineva a măsurat incorect e mai puțin probabil să fi fost personalul medical, nu?

În același timp, dacă tratamentul funcționează și tu îți cunoști deja corpul și reacțiile și viața merge înainte, ce mai contează cine a greșit acum 5 ani?

| Mosotti explică:

Nu ai inteles, valorile sunt bine masurate! Ambele adica masurate de ei, doar ca banui ca-s inversate, atat.

Daca a iesit la mine 149 la 30 min, la ei trebuia sa iasa un 135-155 sa zicem.
Daca la mine a iesit 173 la o ora, trebuia la ei oricum sa iasa mai mare ca la 30 min! Deci sa se pastreze trendul.
Aici e problema.

Ca daca testezi cu 5 ap acasa (si marci diferite) la 30 min si la 60 dupa masa, ai sa vezi ca la toate cinci trendul e la fel! Daca aia la 30 min e mai mica ca la 60, asa apare si pe celalalt, chiar daca cifrele nu-s 100 % aceleasi.
La nici unul nu o sa fie ordinea inversa!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu iti iei din deget ei iau din brat, dar conteaza foarte mult aparatul folosit si tehnica de detectare. Nu stiu exact detalii despre asta dar ma gandesc ca la ei e rezultatul mai bun. Se poate masura din sange dar si din plasma deci se scoate restul care nu e plasma din sange. Sunt si mai multe enzime care se pot testa electric

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Am explicat lui Zartbitter acum, acolo am zis despre ce e vorba, nici tu nu prea ai inteles intrebarea se pare, nu are legatura cu ce ai zis.

Nu am intrebat de ce a dat diferit la mine si la ei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai daca nu continua sa creasca e posibil sa fie cumva in legatura cu insulina. Adica un indice homa sau ceva, nu am auzit de asa ceva sincer.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Am zis ca daca la mine era 149 la 30 min, si la o ora era mai mare, si lor trebuia sa le dea tot asa, o val mai mica la 30 si una mai mare la 60 min, fara leg ca valorile conicideau cu alea de la mine sau nu.
Asta e ideea, nu pe dos.

Ptr ca, e f important sa stiu la lab care e ordinea corecta, ca alea-s valorile exacte.
Ca daca la 30 min e mai mare si la o ora e mai mica, e de bine.
Daca la 30 min e mai mica si la o ora mai mare nu e bine.
Deci de aflarea ordinii corecte, depinde de fapt interpretarea testului.

Adica urca repede la 30 min, si apoi pancreasu vede si baga repede insulina si coboara, nu urca mai departe pana la o ora. De aia la o ora trebuie sa o ai mai mica ca la 30 min.
Daca e pe dos, inseamna ca ala nu da ca lumea insulina si de la 30 min urca mai departe pana la o ora!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cred ca ar fi bine sa nu iti mai dai cu parerea si daca vrei sa stii exact faci testul din nou si mergi in alta parte. Faci a1c, homa, proteina c sunt multe altele daca nu ai incredere in testul de rezistenta la glucoza

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles ce am vrut sa zic. Tot nu ai inteles.
a1C era 5, 2, proteina c facuta, homa IR facuta si 1 si 2, index insulinogen facut.

Repet pentru ultima data...cred ca au inversat valorile, nu ca nu le-a facut bine, masuratorile-s f bune! Adica valoarea de la 30 a pus-o la 60 min si invers.
Nu stiu ce e asa greu de inteles ce am zis.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Eu cand faceam fassting imi spune ca timp de doua ore urca glicemia apoi scade

| Mosotti explică (pentru RAY):

Urca dupa masa dar in anume limita!

Pe nemancate trebuie sa fie intre 60 si 100
La 1 ora de la masa maxim sub 155
La 2 ore sub 140.
La 3 ore sub 100 ca pe nemancate.
Hemoglobina glicozilata sa fie sub 5, 7 %

Daca pe nemancate e intre 100 si 126, e prediabet usor.
Daca la 2 ore de la masa e intre 140 si 200 e prediabet grav.

Daca pe nemancate e peste 126 sau egal, e diabet.
Daca la 2 ore de la masa e de la 200 in sus, iar e diabet, si asta chiar daca pe nemancate ar fi 85 si pare ca ai fi bine.

Daca sare peste, nu e in ordine! Asta e valabil la o masa normal de cam 75 g carbo, testul acasa se face cu 150 g paine alba ca are 75 carbo, bei apa dupa, si apoi iei la 1 si 2 ore, nu are voie sa sara de cat am zis! Sa nu ne mai amagim.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Eu dupa 17 ore ametesc, e normal?

| Mosotti explică (pentru RAY):

Daca ai hipoglicemie e normal! Masoara cand ametesti sa vezi daca ai sau nu.