| Lory37 a întrebat:

În timpul actului și chiar și după am fost foarte tare umflată (aseară), în zona intima. S-a dezumflat dar a rămas foarte roșie zona labiilor mici. Nu ma doare, dar sunt foarte roșie. Din ce cauza poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Am inteles.In cazul lipsei altor simptome, cel mai probabil este vorba doar de o usoara inflamatie din cauza frictiunii in lipsa unei lubrifieri suficiente sau a unui act sexual prea lung.

Astfel de reactii mai pot sa apara si din cauza anumitor produse cum ar fi: lenjeria intima din material sintetic, produse de frumusete, anumiti lubrifianti etc.
Daca printre exemplele de mai sus se numara si cauza care ti-a provocat tie acest disconfort, este posibil ca episodul sa nu se mai repete. Daca totusi se repeta, atunci va trebui sa cauti elementul care provoaca aceasta reactie si sa il indepartezi.
In cazul in care apar si alte simptome, problema este de alta natura si ar trebui sa i te adresezi medicului ginecolog.
Numai bine si la multi ani pentru ziua de astazi!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

A dat cam tare ghiolbanu in tine. Fara preludiu.

| Catrice a răspuns:

Activitate prea intensa soldata cu circulație intensa, rezultând cu inflamarea zonei.

| Floridori a răspuns:

Buna! Ar fi util daca ai putea specifica daca actul sexual s-a consumat cu prezervativ sau nu, daca ejacularea a avut loc in interiorul vaginului si daca ai si alte simptome, precum: prurit, usturime, sensibilitate la atingere, secretie vaginala modificata sau cu miros neplacut, asimetrie a celor doua labii mici.

| Lory37 explică (pentru Floridori):

Fără deoarece iau anticoncepționale, am un partener stabil de câteva luni. Nu am simptomele pe care le ai precizat, decât ca sunt foarte rosie în acea zona.

| Floridori a răspuns (pentru Lory37):

Am inteles.In cazul lipsei altor simptome, cel mai probabil este vorba doar de o usoara inflamatie din cauza frictiunii in lipsa unei lubrifieri suficiente sau a unui act sexual prea lung.

Astfel de reactii mai pot sa apara si din cauza anumitor produse cum ar fi: lenjeria intima din material sintetic, produse de frumusete, anumiti lubrifianti etc.
Daca printre exemplele de mai sus se numara si cauza care ti-a provocat tie acest disconfort, este posibil ca episodul sa nu se mai repete. Daca totusi se repeta, atunci va trebui sa cauti elementul care provoaca aceasta reactie si sa il indepartezi.
In cazul in care apar si alte simptome, problema este de alta natura si ar trebui sa i te adresezi medicului ginecolog.
Numai bine si la multi ani pentru ziua de astazi!