| anonim_4396 a întrebat:

În ultima perioadă, atunci când merg pe bicicletă( când pedalez), se întâmplă să simt o durere ascuțită în genunchiul stâng. Însă numai atunci când pedalez și spre ex. mă doare atunci când mă simt și obosit. Ieri am mers cu bicicleta 115 km, însă durerea am simțit după vreo 80 km. Am mers pe bicicletă și 155 km fără a avea probleme. Însă la 2 zile după aceste 155 km am încercat o altă drumeție în care s-a cerut efort fizic calumea. Însă nu am fost pregătit pentru această drumeție fiind încă obosit după ultima drumeție. Am bătut în retragere, însă la întoarcere spre casă am simțit o durere ascuțită în genunchi. Coboram de pe bicicletă și relaxam piciorul, durerea dispărea.

Ieri am fost din nou cu bicicleta după un repaus de mai bine de o săptămână. Ieri mi-a venit din nou "cheful de ducă" cum spun eu atunci când am chef de o plimbare și la mine plimbările nu sunt în jurul blocului.

În schimb durerea dispare când nu forțez piciorul pe bicicletă. Pot călca, nu am problemă. În schimb mă dor ambii genunchi atunci când îndoi sau când vreau să mă ridic de pe scaun. Cred ca o fi vreo febră musculară pentru că durerea asta a apărut imediat după ce am început să merg serios pe bicicletă ( 2 luni). Însă nu este o durere severă încât să zic că "mă doare tare". Și această durere nu pot spune că îmi afectează rutina zilnică. Ce să mai zic despre mușchii de la picioare, dar și umerii care mă dor din cauza mersului pe bicicletă.

Însă durerea de la genunchiul piciorului stâng îmi strică toată plăcerea când sunt în drumeții. M-am gândit să iau ceva vitamine pentru întărirea oaselor, poate acolo e problema. Sau proteine ( batoane). Sau poate am nevoie de un repaus și mai îndelungat. Nu știu. Pentru viitoarele drumeții as vrea să mai scad din km, iar de acum voi opta pentru a transporta bicicleta cu trenul care să mă lase cât mai aproape de locul pe care vreau sa îl vizitez. Totuși consider că am exagerat cu mersul pe bicicletă pe distanțe mari. Nu sunt nici ciclist, însă pentru mine mersul pe bicicletă a devenit o metodă de recreere și a uita de supărări.

Nu știu! Poate aveți voi idei, sfaturi, remedii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Foarte posibil sa suferi de tendinita. Aceasta problema o are si prietenul meu, si se ameliorează cu tratament..repaus. eu te sfătuiesc să mergi la un ortoped

| anonim_4396 explică (pentru Denisa0954):

Cred că am aflat și motivul problemei. Țin șaua prea jos. Am ales să las șaua mai jos cu câțiva cm cât să mă ajute să pun piciorul jos când opresc. Cu șaua full ridicată zici ca ești pe cal. În mod normal atunci când mergi pe bicicletă, piciorul trebuie sa fie drept. Știam despre asta de mult, însă eu am zis că nu se poate întâmpla nimic dacă fac după cum vreau eu. În fine, nu mai urc pe bicicletă o perioada. Poate deplasări urgente în oraș. În rest repaus.

https://www.ciclism.ro/......-de-facut/

| Denisa0954 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daa, dar asta nu exclude sa ti se fi inflamat tendonul, practic asta este tendinita. Asta se intampla de la prea multă solicitare. Pentru durere poti sa iei antiinflamatoare odată la 6 ore, daca o poti suporta si reziști, nu e obligatoriu să iei

| anonim_4396 explică (pentru Denisa0954):

După cum am spus mai sus, genunchiul nu doare când nu merg pe bicicletă. În rest ambii genunchi mă dor numai când ii îndoi ( când stau pe scaun și vreau să mă ridic ). Sau dacă vreau să fac genuflexiuni, nu pot. În rest nu simt durere sau disconfort și nici durere la atingeri.
Și nu doare când stau relaxat sau cand calc pe picior. Oarecum e ok pentru rutina zilnica, durere mai mult când forțez pe bicicletă.
Și cum spune persoana de unde am atașat link-ul "că a mers pe vânt puternic care bătea din față". Asta a fost problemă și la mine și chiar înjuram pentru că nu puteam pedala calumea din cauza vântului. Când îți bate vantul din față și ești pe bicicletă zici ca stai pe loc. Am forțat să merg, acum mi-am rezolvat genunchiul.
Oricum, merci pentru sfaturi. Am și alte planuri pe unde as vrea să merg cu bicicleta, dar lasă că drumurile rămân deschise ani de acum înainte. Nu se închide nimic la sfârșitul anului 2019, iar eu asa am dat pedală anul acesta de zici ca e ultimul an în care poti circula cu bicicleta. laughing

Am problemă de sanatate și totuși fac haz de necaz. laughing Și când am fost la urgente cu infecția la deget ( rană tot de pe urma la bicicletă) cât am așteptat la uși eu am sunat pe cineva și făceam haz de necaz pe problema mea laughing ziceam că "hai că eu mai trăiesc fără un deget, dar nici fără creier ca alții". Ziceau de la chirurgie că îmi pot pierde degetul și bla blalaughing erau câțiva oameni care așteptau, aveau niște fețe îngrijorate... Se uitau la mine ca la urs cum râdeam. laughing acum rana s-a vindecat și nici degetul nu l-am pierdut cum mi s-a zis.