| JohnSeed a întrebat:

In ultimele 2-3 zile am patit sa urinez mai frecvent decat de obicei. Adevarul e ca trec printr-o perioada de stres si anxietate mult mai mari decat in mod normal si am si picioarele reci pentru ca podeaua apartamentului e rece ca gheata si nu stiu de ce. Tinand cont ca e singura chestie neobisnuita care mi se intampla, poate fi atribuita celor doua circumstante mentionate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca frigul ti-a afectat rinichii e normal sa urinezi mai des, ia-ti 2-3 perechi de sosete in picioare, slapi de casa, daca stai la calculator pune-ti o patura pe jos si-ti ti picioarele invelite, fa miscare cand ti-s reci - "topaie" prin camera sa-ti circule sangele.
Iar daca problemele persista mergi la un control, poate ai probleme la prostata

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba cu stresul. Are treaba cu faptul ca podeaua este rece si probabil umbli descult sau aproape descult pe podea. De aici ti se trage urinatul des.

| anonimg a răspuns:

"In ultimele 2-3 zile am patit sa urinez mai frecvent decat de obicei." Lucrul acesta se intampla in mod normal din 2 motive:
1. consumarea a mai multe lichide decat de obicei;
2. din pricina temperaturii scazute pe care o resimte corpul.

"Am si picioarele reci pentru ca podeaua apartamentului e rece ca gheata si nu stiu de ce." Un covor sau o mocheta te poate ajuta foarte mult sa rezolvi problema aceasta. Cu cat mai mult o pereche de papuci de casa!
Ai nevoie de o tensiune mai ridicata. Foloseste exercitiu fizic in fiecare dimineata. Consuma ceapa. Reduce dulciurile.

Si ce e mi important am lasat la urma:
"Adevarul e ca trec printr-o perioada de stres si anxietate mult mai mari decat in mod normal". Mergi pe mana lui Dumnezeu: "Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna." (Matei.11:28)
"Nu va ingrijorati, dar, de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei." (Matei.6:34)