| anonim_4396 a întrebat:

În ultimele două nopți fratele meu a fost somnambul. Problema e că deschide ușa, iese din cameră, vorbește cu mine de parcă ar fi treaz și mă cam sperie. Am niște scări periculoase la întrare, mi-e frică să nu ajungă până acolo. Are 18 ani imediat. E normal? A mai avut o perioada așa când era foarte mic.
Și cred că și acum câteva luni a avut un episod din ăsta pentru că mi-a adus o pernă la 3 noaptea în bucătărie și nu știa de ce, era foarte confuz.
El mereu a avut un program de somn bun, de la 22 la 6, de câteva zile se culcă la 00, e posibil să fie asta cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Are ceva ce-l streseaza. Ar trebui sa-l vada un medic! Si eu am patit asta cand eram copil. Doar ca mi-am aflat singur cauza: citeam foarte mult. Ajunsesem la un roman pe zi la biblioteca. Am citit toata biblioteca comunala cateva mii de volume. Apoi am redus "activitatea" si m-am linistit.

| Celcestietot a răspuns:

Da, una dintre cauze poate fi și dereglarea fusului orar al corpului, iar alta de natura psihologica sau alimentație.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Evident ca nu este normal! Somnambulismul are mai multe cauze printre care lipsa unui orar de somn regulat, oboseala, tulburari ale somnului (persoana se trezeste de mai multe ori pe noapte datorita unor afectiuni preexistente) si chiar factorul genetic influenteaza aparitia acestei patologii. Pana la urma si somnambulismul in sine este o tulburare a somnului! Avand in vedere ca fratele tau si-a modificat programul de somn s-ar putea ca aceasta sa fie cauza aparitiei acestor episoade de somnambulism. Ii sugerez sa incerce sa revina la programul de somn initial si sa evite sa consume bauturi exicente (cafea, cola) dupa ora 19. De asemenea, va recomand sa indepartati toate obiectele (in special cele ascutite si care se sparg usor) care i-ar putea pune viata in pericol in momentul in care prezinta un episod de somnambulism. Un alt lucru pe care il puteti face este ca inainte de culcare sa inchideti usa de la camera cu cheia, in felul acesta ii va fi imposibil sa ajunga la scarile respective!

| Elelei a răspuns:

"vorbește cu mine de parcă ar fi treaz"
Daca nu ai fi treaz, nu ai sti asta.
Ceva nu este in regula cu fratele tau. Ar trebui sa-l vada un medic. Numai ca in aceasta perioada... nimeni nu mai da consultatii. Ai grija de el pana trece pandemia.