| Ann000000 a întrebat:

In ultimul timp am inceput sa am un miros corporal neplacut, chiar daca fac dus in fiecare zi, de 2 ori pe zi. Am si hiperhidroza, pentru care am fost la dermatolog, care mi-a recomandat sa folosesc o tinctura, pudra de talc si bicarbonat de sodiu, acestea nu m-au ajutat, mai mult au creat un miros urat. Am schimbat foarte des deodorantele si gelurile de dus, crezând ca acelea nu au fost eficiente. Si am inceput sa exagerez cu tot ce tine de igiena. Am exagerat cu detergentul si balsamul hainelor(care au creat un miros urât din cauza asta), am exagerat cu deodorantul(la fiecare 2 ore il folosesc, deoarece transpir mult, pe baza emoțională). Nu mai stiu ce sa fac in privința asta... Recomandați-mi niste produse care sunt eficiente si au miros placut pentru tot de tine de igiena ( deodorant, gel de dus, sampon, detergent pentru haine, chiar si un parfum cu miros placut)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Floridori a răspuns:

Ideal ar fi sa folosesti produse de igiena cu pH neutru si fara prea mult parfum.Tocmai ca toate chimicalele si parfumurile vor inrautati situatia.
Cred ca am mai raspuns altei intrebari adresate de tine si ti-am spus ca singurele deodorante care au un efect acceptabil in cazul hiperhidrozei, sunt cele pe baza de clorura de aluminiu.Le gasesti in farmacii.
Daca hiperhidroza este secundara, trateaza cauza principala pentru a diminua acest efect neplacut.
Daca hiperhidroza este primara, exista si forme de tratament permanente.
Una ar fi metoda chirurgicala, dar care nu are o rata de succes foarte mare pe termen lung.
O metoda cu o rata de succes foarte buna, dar costisitoare daca nu ai venituri decente (costul este in jur de 2.000-2.500lei) este injectarea de toxina botulinica de tip A.
Daca nu locuiesti in Romania sau ai posibilitatea sa ajungi intr-o tara in care se poate face, exista o forma de tratament inovatoare ce foloseste terapia cu microunde.

Numai bine!

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Https://www.amway.ro/product/118110,gel-de-dus-g-h-refresh#product_details
Poate te ajuta. E scump, dar își merita banii. Eu am lucrat în construcții, eram plin de praf și transpirație la sfirsitul zilei, și nu eram mulțumit de nici un produs de curățare, dar cu asta ma spălam rapid și mult mai bine.