| GabiiHaș a întrebat:

In ultimul timp imi tot apar cosuri pe fata si puncte negresad. Ce imi recomandati sa fac? Am dat cu ceai de musetel, pudra(jonsonsbaby) si nu merge. DAU FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BOOBZen a răspuns:

Am niste sfaturi care mi-au fot de folos:
Traieste cat mai sanatos,mananca multe fructe si legume si orice altceva este sanatos;
Ia un catel de ceapa taiel in jumatate si aplica partea zemoasa pe cosuri,aceasta metoda este buna pentru ca usuca cosurile,dar nu si previne aparitia cosurilor, doar le usuca, in timp poti folosi un remediu naturist si aceasta metoda findca eu cred ca uscarea cosurilor este folositoare;
Uite un link care mi-a fost de folos:
http://www.ziare.com/......or-1087857

Si uite inca niste sfaturi care si astea sunt folositoare:
http://www.ziare.com/......or-1087857

http://eucunosc.blogspot.com/2011/04/cum-sa-scapi-de-cosuri-acnee.html

Si daca ai breton poate si asta este cauza,atunci cand este caldura transpiri si daca stai cu parul plin de transpiratie sau murdar peste fata va "trimite" toti acei microbi si poate si asta este cauza,mai bine tine parul prins(doar pentru. fete,iar pentru baieti sa gaseasca o cale incat parul sa nu mai stea pe fata) dar daca voi fetelor va place bretonul sa-l purtati in public eu mi-am prins parul doar acasa,desi este bine tot timpul.
Cauta si pe net remedii care ti-ar putea fi folositoare.
Incearca niste infuzii cu ceai de musetel,(cum faci infuzia,pai fierbi apa,adaugi pliculetul de ceai sau orice ai folosi pentru ceai, stai inclinat/a cu fata spre bolul care este pregatit ceaiul, pune si un prosop peste cap incat aburii sa nu iasa din bol)sau cauta o lotiune tonica si aplica pe fata cu un tampon in fiecare zi.

4 răspunsuri:
| Avatar001 a răspuns:

Spala-te cu sapun pe maini, inainte de a atinge fata! Nu folosi sapun obisnuit, ci, crema de ras, sau sapun de ras(daca mai exista)! In fiecare seara, fa-ti gomaj cu tarate de grau(umezeste fata, aplica, cu mana, taratele pe fata si freaca, usor, timp de 3-4 minute), dupa care, te vei limpezi cu apa calduta! Dupa tamponarea fetei cu prosop curat(sau de unica folosinta), aplica pe ten, zeama de lamaie(atentie, ustura!)! Dimineata, poti clati fata, tot cu apa calduta. Nu stoarce cosurile!Evita alimentele excitante,bauturile carbogazoase si tutunul! Fiul meu, a scapat dupa trei saptamani, dar, a continuat cu tratamentul(1-2 ori pe saptamana)si igiena.Spargele mai intai , apoi date cu spirt si apoi date cu miere pe fata , o sa iti treca lasa mierea cam 10 minute Iti doresc succes!
Funda ?

| iamy a răspuns:

Ooooo am avut si eu mult timp problema asta! Stii care e smecheria? NU LE MAI STOARCE! Nu puteam sa rezist sa vad o chestie din aia pe obrazul meu fara sa pun degetelele sa o nenorocesc.Intr-o zi mi-am spus...ce-ar fi sa nu mai fac asta.Si rezultatul e...un obraz curat fara creme lotiuni si toate alea.Incearca.

| Dulytzi a răspuns:

Incearca metode traditoanale
Asa am ajuzi cah cosurile dispar dacah mananci drjdie goala sau spalate cu sapun pa fata dim.si seara (asta-i ii remediu nat.)dacah vreei intraba doctoru defamilie de creme etc. funda plz big grin?