| anonimaalee29 a întrebat:

In ultimul timp ma trezesc foarte repede cand aud un sunet sau galagie, desi inainte nu aveam probleme de genul. Si ma trezesc si nu mai pot sa dorm, iar daca adorm dorm maxim o ora. Incep sa fiu din ce in ce mai obosita.
Ceva sfaturi? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil esti foarte stresata, de perioada mai indelungata.
Pe langa reconsiderarea si reorganizarea programului activitatilor tale zilnice, te sfatuiesc sa recurgi la exercitii yoga de relaxare, atat in timpul zilei, cat si inainte de somnul de noapte!

Pentru relaxare ai la indemana o combinatie de ceaiuri foarte eficace impotriva stresului:
Se face o infuzie cu 1 lingura ceai de salvie + 1 lingura flori de tei, ambele uscate (se gasesc in farmacii, ieftine) la un sfert de litru (o cana mare) de apa.
Se toarna apa clocotita peste ceaiul pus in cana si se amesteca cu o lingurita, dupa care se pune un capac deasupra (de exemplu o farfurioara).
Se lasa sa se raceasca pana la temperatura de 30-40 grade maxim (ca si pentru sugari).
Se amesteca o lingura de niere de albine (de calitate! ) in ceai si se poate consuma.

Bei din acest ceai 2-3 cani pe parcursul zilei (o cana dimineata si una la amiaza daca esti stresat, obosit.
Seara, chiar inainte de culcare, bei inca un ceai, de data asta adaugand si lapte cald (cat este cantitatea ceaiului) si te si bagi in pat. Vei dormi linistit si te vei trezi relaxat.

Aceasta cura de ceai se poate continua timp de o saptamana, dupa care se tine o pauza de cel putin inca o saptamana.
Cu toate ca nu are efect sedativ (nu te adoarme), totusi e bine sa nu bei ceaiul inainte cu o ora- sau in timpul ce conduci vreun vehicul, fiindca relaxeaza usor atentia si reflexele.

| sierra1 a răspuns:

Puţin jogging seara, pentru a fi în mare formă, nu ţi+ar strica

| HadesSs a răspuns:

Nu esti destul de obosita, apucate de un sport, miscare, alergat, etc. Ceva care sa te epuizezesi vei dormi ca un bebelus.